Największy meczet w Europie ma stanąć w Londynie

W Londynie rozgorzała debata na temat planowanej budowy meczetu na skraju przyszłej wioski olimpijskiej. Miałby to być największy meczet w Europie.

Przywódcy brytyjskiej społeczności muzułmańskiej przekonali już władze londyńskiej dzielnicy Newham i uzyskali wstępną zgodę na budowę meczetu - większego od katedry św. Pawła i Opactwa Westminsterskiego. Przeciwko tym planom zmobilizowali się jednak mieszkańcy Newham, gdzie muzułmanie stanowią znikomą mniejszość.

Według planów architektonicznych, meczet miałby pomieścić 12 tysięcy wiernych. Jest to i tak kompromis będący wynikiem internetowej petycji przeciwko budowie planowanego pierwotnie meczetu dla 70 tysięcy osób.

Władze dzielnicy odmówiły tymczasem pozwolenia na budowę po sąsiedzku wielkiego kościoła na 8 tysięcy osób. O jego budowę zabiega sekta protestancka pod nazwą Międzynarodowy Ośrodek Chrześcijański Kingsway, która twierdzi, że jest najszybciej rosnącym kościołem w Europie.

Organizatorzy londyńskiej Olimpiady 2012 roku zobowiązali się zapewnić sportowcom i gościom ośrodki kultu dla różnych wyznań i religii.