Groby Pańskie jak rekolekcje

W Wielki Piątek w kościołach odsłaniane są Groby Pańskie. Obok symbolicznych, wielowymiarowych aranżacji większość świątyń stawia na prostotę.

Zobacz aranżację Grobów Pańskich w polskich kościołach>>

Jeśli masz ciekawe zdjęcia Grobu Pańskiego wyślij na ALERT 24

Krypta kościoła Pijarów w Krakowie słynącego z ciekawych aranżacji przypomina wielkopowierzchniowy sklep porzucony w pośpiechu przez klientów. Z sufitu zwisają papierowe torby na zakupy. Młodzi ludzie wspólnie z o. Szymonem Kurpiosem, autorem Grobu Pańskiego, wypisali na nich to, co uznali za grzechy współczesnego świata: kłamstwo, mobbing, egoizm, nałogi, rasizm, eutanazję.

- Jezus Chrystus znajduje się w hipermarkecie ludzkich myśli, uczuć, zdarzeń. Dzisiejszy człowiek tak jak w wielkim sklepie musi wybrać, co jest dobre, a co złe - tłumaczy o. Kurpios. - Kluczową postacią jest Judasz przedstawiony na wielkoformatowych reprodukcjach. - Chciałem, aby misterium Grobu Pańskiego skłoniło oglądających do refleksji. Czy nie są jak Judasz, który sprzedaje swoje wartości, podejmuje pewne decyzje za pieniądze albo doraźne korzyści? Figura Chrystusa wisząca nad ziemią symbolizuje oczekiwanie na naszą decyzję: wierzyć czy błądzić, być albo mieć - dodaje.

W bazylice Mariackiej Grób Pański zachwyca wrażeniem płynącej wody, na której umieszczono figurę Jezusa otoczoną przez biało-czerwone kwiaty. - W tym roku ważna jest symbolika - mówi ks. Ireneusz Sochacki, pomysłodawca grobu. - Kwiaty oznaczają krew i wodę, które wypłynęły z boku Chrystusa, płynąca rzeka to oczywiście woda życia, monstrancja będzie rzucać cień na obraz ukrzyżowanego Jezusa dokładnie w miejscu przebitego boku, w którym miały początek sakrament - wyjaśnia.

W kościele Karmelitów pomysłodawcą Grobu Pańskiego jest o. Stanisław Wysocki. Nad figurą Jezusa zawieszono kilkadziesiąt zdjęć. - Są tu dzieci i starsi, święci, wolontariusze i zwyczajni ludzie. To nawiązanie do hasła tegorocznego roku duszpasterskiego "Bądźmy uczniami Chrystusa". Te fotografie pokazują, że cały świat do Niego należy - mówi o. Wysocki.

Obok symbolicznych, wielowymiarowych aranżacji wiele świątyń stawia na prostotę. Tak jak kościół oo. Franciszkanów, który po ubiegłorocznym nawiązaniu do Grobu Pańskiego w Jerozolimie teraz ubiera kryptę jedynie w biały kolor i zielone pnącza.

Wielki Piątek to w Kościele katolickim dzień żałoby. Liturgia Męki Pańskiej, w czasie której przenosi się Najświętszy Sakrament do wcześniej przygotowanego grobu, jest pamiątką męki i śmierci Chrystusa na krzyżu. Przy grobach wierni czuwają zwyczajowo aż do Niedzieli Wielkanocnej.