Kardynał Dziwisz: kapłaństwo to służba

Nogi 12 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Ojcowie obmył i ucałował kard. Stanisław Dziwisz podczas wielkoczwartkowych uroczystości w Krakowie.

Obchody Wielkiego Czwartku w Krakowie zainaugurowała rano msza Krzyżma Świętego, którą metropolita krakowski odprawił w katedrze wawelskiej.

W trakcie modłów kard. Stanisław Dziwisz pobłogosławił oleje używane podczas chrztu, bierzmowania i święceń kapłańskich. W nabożeństwie uczestniczyli duchowni oraz dzieci i młodzież ze służby liturgicznej. Tego dnia bowiem księża mają swoje święto na pamiątkę ustanowienia sakramentu kapłaństwa przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy. W homilii kard. Dziwisz wzywał duchownych, aby własnym życiem wypełniali słowa Ewangelii, a nie tylko je głosili wiernym. - Świat nie potrzebuje kapłanów, którzy będą historykami Bożego Słowa, którzy mniej lub bardziej będą opowiadać o wydarzeniach, co miały miejsce dawno temu i wcale nie tak blisko - upominał.

Po południu metropolita ponownie zjawił się na Wawelu. Podczas mszy Wieczerzy Pańskiej wspominał m.in. nabożeństwo prymicyjne Jana Pawła II w wawelskiej krypcie św. Leonarda. Wzorem Jezusa, który na znak służby bliźniemu umył nogi 12 apostołom, zaprosił przed ołtarz 12 starszych i niepełnosprawnych mieszkańców DPS w Ojcowie. Starsi stremowani mężczyźni pod opieką młodych księży jeden po drugim podchodzili, siadali na ławie, po czym ściągali buty i skarpetki. Metropolita obmywał im stopy, całował i wycierał białym prześcieradłem. Każdego na pożegnanie obdarował świeżą wypieczoną babką wielkanocną.