Parlamentarny wyścig o Dalajlamę

Parlamentarzyści mnożą zaproszenia do Polski dla Dalajlamy. Niewykluczone, że osobne dokumenty wystosują marszałkowie Sejmu i Senatu. Na spotkanie z duchowym przywódcą Tybetańczyków gotowy jest premier Donald Tusk.

Miesiąc temu zaproszenie dla Dalajlamy wystosowała parlamentarna grupa do spraw Tybetu. Z kolei wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski chciałby, aby Dalajlamę zaprosił cały Sejm - jego propozycję rozważa marszałek Bronisław Komorowski. To on podejmuje formalną decyzję w tej sprawie - mówi portalowi gazeta.pl rzecznik marszałka Jerzy Smoliński.

Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, jutro osobne zaproszenie w imieniu Senatu może wystosować marszałek Bogdan Borusewicz. Według informacji Dziennika Dalajlama wygłosiłby przemówienie w polskim parlamencie.

Tusk: Spotkanie z Dalajlamą to zaszczyt

Ale Dalajlama może nie zdecydować się na przyjazd do Polski, jeśli nie przyjmie go prezydent lub premier, a tego punktu na razie nie ma w programie jego wizyty w Polsce. Takie spotkanie mogłoby skomplikować nasze stosunki z Chinami. Dziś obawy te rozwiewał Donald Tusk. W radiu Tok FM, Donald Tusk stwierdził, że zawsze, kiedy miał możliwość spotkania z Dalajlamą, korzystał z niej. -To jest dla mnie zaszczyt i ja nie mam żadnej wątpliwości, że każdy człowiek na świecie, który ma szansę spotkać się z Dalajlamą jest uprzywilejowany - więc oczywiście tak (spotkam się - przyp. red.) - dodał premier.

Sejm upomina się o Tybetańczyków

Przewodnicząca parlamentarnej grupy tybetańskiej Beata Bublewicz powiedziała portalowi gazeta.pl, że Dalajlama już przyjął ich zaproszenie i zapewnił, że do Polski przyjedzie jeszcze w tym roku. Posłanka Platformy Obywatelskiej jest bardzo zadowolona z postawy Sejmu, uważa, że kolejne zaproszenia dla Dalajlamy i jednoznaczne stanowisko komisji spraw zagranicznych w sprawie Tybetu pomogą w respektowaniu praw człowieka przez władze w Pekinie. Wczoraj komisja wyraziła zaniepokojenie sytuacją w Tybecie i "brutalną pacyfikacją trwających tam protestów". Posłowie zaapelowali do Chin o zaniechanie przemocy i dialog z Dalajlamą. Marszałek Bronisław Komorowski zapowiedział przygotowanie sejmowej uchwały w tej sprawie. Według Beaty Bublewicz przyjęcie takiego dokumentu mogłoby być możliwe już na następnym posiedzeniu Sejmu.