Prezydent o ratyfikacji: Trzeba chronić wiarę katolicką

- Może się wydawać niezrozumiałe, że ci, którzy w ciężkiej walce wynegocjowali dobry dla nas tekst Traktatu Europejskiego, dzisiaj mają jakieś wątpliwości - powiedział prezydent i dodał, że "nie chodzi o kłótnie, lecz o zabezpieczenie pewnych ustaleń".

Lech Kaczyński wraz z małżonką odwiedzili dziś miejscowość Łyse, słynącą ze wspaniałych palm wielkanocnych. Para prezydencka wzięła udział w nabożeństwie. W kościele prezydent skomentował spór wokół ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

- Moją rolą jako prezydenta jest doprowadzić do kompromisu. Ale i ja mam wątpliwości - mówił i wyjaśnił, że chodzi o "przyjęcie rozwiązania, które będzie najlepsze dla narodu".

"Postanowienia związane z wiarą trzeba zabezpieczyć"

- Postanowienia Traktatu związane z wiarą katolicką muszą zostać tak mocno zabezpieczone, jak to w prawie świeckim jest możliwe. Istnieje taka możliwość, przez odpowiedni tekst ustawy ratyfikacyjnej, a są tacy, którzy tych elementów do tekstu nie chcą wprowadzić - stwierdził. Prezydent podkreślił, że w Polsce "tradycja katolicka splata się z narodową". - Dobrzy Polacy są też wśród przedstawicieli innych wyznań i wśród niewierzących, ale większość z nas to katolicy - zaznaczył.

Będzie kompromis?

- Chcemy tylko i wyłącznie to zabezpieczyć; mówię my, choć chcę i będę dążyć do kompromisu (...) moja opinia jest taka, że ustawa ratyfikacyjna, może razem z uchwałą w ramach pewnego kompromisu, powinna dokonać jak najdalej idącego zabezpieczenia. Mówiąc po prostu, żeby to co zostało podpisane, później jak najtrudniej było zmienić - podkreślił prezydent.

Wśród punktów spornych Lech Kaczyński wymienił Kartę Praw Podstawowych. - Ten dokument zawiera w większości postanowienia całkowicie słuszne. Są tam jednak punkty, z których mogą wynikać później np. prawa do małżeństw, które nie są związkiem kobiety i mężczyzny. Nie chciałbym o tym mówić w kościele - powiedział i dodał, że "chcemy to zabezpieczyć".

Na koniec prezydent pogratulował mieszkańcom miejscowości pięknych palm i złożył wszystkim życzenia z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych.