Sławomir Nowak: ustawa reprywatyzacyjna do końca roku

Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak zapowiedział, że do końca roku zostanie "przeprowadzony przez Sejm" rządowy projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Gość Salonu Politycznego Trójki odniósł się do nowojorskiego spotkania Donalda Tuska z przedstawicielami organizacji żydowskich, podczas którego szef rządu zapewnił, że rekompensaty za żydowskie mienie zostaną wypłacone szybko i sprawnie.

Sławomir Nowak zapewnił, że planowana restytucja będzie dotyczyć wszystkich obywateli polskich, którzy utracili swój majątek. Przypomniał, że sprawa reprywatyzacji już dawno znalazła się w programie rządu, a Polska w tej chwili jest ostatnim- obok Albanii- państwem bloku posowieckiego, który do tej pory nie rozwiązał tego problemu.

Poseł nie chciał jednak zdradzić szczegółów projektu. Wyjaśnił natomiast, że chociaż sprawa restytucji majątku zostanie rozwiązana jeszcze w tym roku, nie wiadomo, kiedy zostaną wypłacane pieniądze i jaki procent strat pokryją odszkodowania. Wczoraj podczas spotkania z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Nowym Jorku premier Tusk powiedział, że Polska nie jest w stanie wypłacić wysokich, sięgających kilkudziesięciu procent utraconego majatku odszkodowań.