Udaremniono zamach terrorystyczny na chiński samolot

Chińskie władze poinformowały, że na terytorium Chin udaremniono próbę zamachu terrorystycznego na samolot pasażerski. Celem ataku miał być samolot lecący z miasta Urumqi do Pekinu.

Maszyna należąca do linii China Southern musiała awaryjnie lądować po tym, jak na jej pokładzie, w toaletach znaleziono materiały łatwopalne. O zdarzeniu podczas odbywającej się właśnie w Pekinie sesji chińskiego parlamentu powiadomił gubernator prowincji Xinjiang Nuer Baikeli. Pasażerowie feralnego lotu dotarli do Pekinu dopiero w sobotę.

Według niepotwierdzonych informacji, policja zatrzymała w celu dalszych przesłuchań dwóch pasażerów. Xinjiang, który w Chinach ma status autonomicznego regionu zamieszkuje ośmiomilionowa grupa Ujgurów. Część przedstawicieli tej muzułmańskiej mniejszości domaga się większej autonomii, a na rozległym terytorium Xinjiangu swą siedzibę ma także separatystyczny Islamski Ruch Wschodniego Turkiestanu.

W styczniu 2007 roku chińskie służby bezpieczeństwa zabiły w trakcie strzelaniny w Xinjiangu 18 osób, podejrzanych o terroryzm.