Izrael wysyła osadników na Zachodni Brzeg

Izraelski premier Ehud Olmert zaaprobował plan budowy 750 nowych domów w żydowskim osiedlu Givat Zeev na obrzeżach Jerozolimy na Zachodnim Brzegu.

Izraelskie ministerstwo budownictwa stwierdziło że rozbudowa w Givat Zeev odpowiada "demograficznym potrzebom Jerozolimy".

Projekt powstał w 1999 roku, ale zrezygnowano z niego, gdy palestyńscy robotnicy odmówili pracy przy budowie domów.

Decyzja rozwścieczyła liderów palestyńskich. Zgodnie z warunkami kontynuowania procesu pokojowego, ekspansja żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu miała być wstrzymana. Palestyński negocjator Saeb Erekat powiedział, że zgoda Olemrta stawia pod znakiem zapytania rzeczywistych chęci Izraela. - Wydaje się, że Izraelczycy chcą włożyć kij w szprychy koła negocjacji - powiedział Erekat. - To podkopuje wysiłek USA, by wznowić negocjacje - dodał.

Radio Izrael podało, że decyzja, by rozbudować osiedla została podjęta pod naciskiem ultraortodoksyjnej partii Szas, która zagroziła wyjściem z koalicji, jeśli budowa nie zostanie zatwierdzona.

Decyzja Olmerta została podjęta trzy dni po masakrze w jesziwie w Jerozolimie, w której zginęło ośmiu nastolatków. Jesziwa była mocno związana z ruchem osadników żydowskich.