Dorn: Przyjąłem telewizor ciekłokrystaliczny

- Przyjąłem darowiznę w postaci telewizora ciekłokrystalicznego firmy LG Electronics o wartości ok. 8500 zł. Wpisałem ją do rejestru korzyści - napisał na swoim blogu były marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Ogłosił taką informację, żeby "nie została źle zinterpretowana przez jego przeciwników politycznych i tabloidy".

Były marszałek Sejmu obszernie wyjaśnia okoliczności przyjęcia darowizny. W trakcie oficjalnej wizyty w Korei Południowej prezent wręczyli mu przedstawiciele koncernu LG. Jak - Jednego z największych inwestorów zagranicznych w Polsce - jak dodaje Dorn. - Podczas uroczystej kolacji pan prezes oświadczył, że w imieniu firmy chce mnie obdarować telewizorem, a dla LG "będzie zaszczytem", jeśli ich telewizor znajdzie się w domu marszałka polskiego Sejmu. Odpowiedziałem, że dar przyjmuję z radością i przekaże go jakiejś placówce opiekuńczej dla dzieci lub osób starszych, by to one miały radość z poznawania świata dzięki znakomitemu telewizorowi znanej firmy LG - pisze Dorn. Były marszałek przyznaje, że podpisał dokumenty o darowiźnie. Zastrzega, że darowiznę oficjalnie zgłosił.

Dwa telewizory albo faux pas

- We wrześniu zgłosiło się do mnie, do gabinetu marszałka, dwóch panów z Zarządu LG Electronics. Powiedziałem, że wybrałem już placówkę, której chce przekazać telewizor: szkolę z internatem dla dzieci niepełnosprawnych w Konstancinie. Na to obaj panowie zaczęli mówić o dwóch telewizorach, co mnie mocno zdumiało, więc powołałem się na deklarację o darowiźnie jednego telewizora. Na co panowie poinformowali mnie, że z centrali dostali polecenie przekazania mi dwóch telewizorów. - relacjonuje Dorn. Przyznał jednak, że uległ naleganiom przedstawicieli firmy, ponieważ "uchylenie się od przyjęcia prezentu najpewniej zostałoby bardzo źle odebrane". Po zastanowieniu zdecydowałem się złamać zasadę, by nie przyjmować drogich prezentów i - już przez asystenta - ustaliłem szczegóły".

Kosztowny prezent dla "szeregowego posla"

Dorn zdecydował się przyjąć prezent. Poinformował o nim Państwową Komisję Wyborczą. PKW orzekła, że nie musi go wpisywać do rejestru korzyści prezentów marszałkowskich. Prezent dotarł do Dorna, kiedy ten nie pełnił już funkcji marszałka. - Poinformowałem o tej niejasności Komisję Etyki Poselskiej, prosząc o wskazówkę, jak mam postąpić. Komisja była zdania, że skoro fizycznie w posiadanie telewizora wszedłem już po okresie marszałkowania Sejmowi, to podlegam obowiązkowi wpisu prezentu do rejestru korzyści. Obowiązkowi temu uczyniłem zadość, a powyższe wyjaśnienie zamieszczam, by odpowiedzieć na możliwe pytania: "a dlaczego to szeregowy poseł bez większego znaczenia politycznego dostał tak kosztowny prezent" - twierdzi Dorn. Poseł nie pisze dlaczego teraz zdecydował się poinformować o prezencie i dlaczego telewizor wpisał do rejestru korzyści dopiero 3 marca br.