Katastrofa budowlana na Manhattanie sparaliżowała nowojorskie metro

Pasażerowie podróżujący metrem w północnej części Manhattanu mieli utrudniony powrót do domu po tym jak opuszczony budynek należący do wydawcy pisma New York Observer zawalił się w pobliżu linii kolejowej we Wschodnim Harlemie.

Katastrofa wydarzyła się w godzinach szczytu. Rzeczniczka nowojorskiego metra określiła sytuację jako "chaotyczną". Pociągi kursujące w kierunku największego nowojorskiego dworca Grand Central zostały zatrzymane na dwie godziny. Strażacy obawiali się, że wibracje wywołane ruchem pociągów mogą spowodować kolejne zawalenia budynków.

Wstrzymany ruch pociągów sparaliżował ruch mieście. Tłumy nowojorczyków utknęły na dworcach i stacjach metra. Liniami na północnym Manhattanie podróżuje dziennie ok. 80 tys. pasażerów. - Po długim dniu pracy jestem uziemiony na dworcu - skarży się robotnik budowlany Ciro Ruggieri. - Nie mam pojęcia jak dotrę do domu - dodaje.

Opuszczony budynek zawalił się we Wschodnim Harlemie. W katastrofie nie było rannych - potwierdziła nowojorska straż pożarna.

Należący do wydawcy pisma "New York Observer" budynek był w złym stanie. Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że "wyglądał, jakby za chwilę miał się rozpaść na kawałki". - Nie trzeba specjalisty, żeby stwierdzić, że budynek wymaga rozbiórki - powiedział sklepikarz John Ryan. - Inspektorzy budowlani twierdzili jednak, że wszystko jest w porządku - dodaje. Budynek był znany także lokalnej policji. - Zbierali się w nim dilerzy narkotyków i prostytutki. Nocowali w nim także bezdomni - przyznał oficer policji.