Drożeje węgiel i energia

Tania elektryczność w Polsce to przeszłość. Ceny energii będą rosły, ponieważ elektrownie muszą coraz więcej płacić za węgiel i pokrywać wyższe wydatki związane z ochroną środowiska - informuje ?Rzeczpospolita?.

Już drugi raz od początku roku wzrosły ceny energii dla firm. Za trzy - cztery miesiące czekają nas kolejne podwyżki, które tym razem dotkną również odbiorców indywidualnych.

Kompania Węglowa, chce największym odbiorcom znieść rabaty na najmniej zasiarczony węgiel. Górnicy uznali, że 6,5 proc. upustu na surowiec najwyższej jakości jest nieuzasadnione. Oznacza to, że po raz kolejny wzrosną ceny węgla i co za tym idzie ceny energii.

- Trwają renegocjacje rabatów dla elektrowni. Dodatkowo wyższe ceny za węgiel będą płacić na pewno odbiorcy, którzy poza zakontraktowanymi już dostawami zdecydują się na dodatkowe. W tym roku najlepszy węgiel zdrożał już średnio o 20 procent, gorsze gatunki dla energetyki o 11 proc. Przeciętnie wydatki na węgiel to około połowy kosztów produkcji energii - przyznaje cytowany przez "Rzeczpospolitą" Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii.

To wzrostu cen energii przyczynią się również unijne wymogi dotyczące ochrony środowiska.

Polskie elektrownie nie mają takiego przydziału limitów emisji dwutlenku węgla, jaki by chciały, i zmuszone są do kupienia na wolnym rynku praw do emisji. W Południowym Koncernie Energetycznym koszty związane z ochroną środowiska szacuje w tym roku na ponad 300 mln zł.

Po dwóch tegorocznych podwyżkach cen energii firmy płacą o ok. 20 proc. więcej niż w 2007 r., a osoby indywidualne średnio o ok. 13 proc.