NASA opublikowała zdjęcia lawiny na Marsie

Naukowcy z NASA opublikowali zdjęcia lawiny, jaka zeszła na Marsie. Unikalne zjawisko, wystąpiło w pobliżu północnego bieguna planety. Sfotografowała je bezzałogowa sonda kosmiczna krążąca wokół orbity Marsa.

Na zdjęciach udało się uchwycić co najmniej cztery lawiny lodu i pyłu , jakie zeszły ze stromego zbocza na powierzchni planety. Spadające masy gruzu wznieciły chmury pyłu, które unosiły się na wysokości ok. 200 m. Osunięcie się gruntu zaobserwowała sonda NASA krążąca wokół orbity Marsa. Zdjęcie dotarło na Ziemię w 2006 roku.

Lawina zeszła ze zbocza góry w pobliżu północnego bieguna planety. Naukowcom badającym powierzchnię Marsa sporadycznie udaje się zaobserwować podobne zjawiska naturalne. Wykonane do tej pory zdjęcia świadczą bowiem, że zmiany krajobrazu planety zachodzą niezwykle rzadko.

- Obserwowaliśmy procesy, jakie wiosną zachodzą w pokrywającym planetę podłożu węglowym. Przypadkowo udało nam się zarejestrować osunięcie się lawiny - oświadczyła Candice Hansen z NASA.

Naukowcy nie potrafią odpowiedzieć, co wywołało lawinę. Nie wiadomo także, czy zjawisko występuje stale, czy tylko w porze wiosennej.