Rz: Dymisja za katastrofę samolotu CASA?

Minister chce odwołać dowódcę Sił Powietrznych generała Andrzeja Błasika - twierdzi "Rzeczpospolita". Według gazety wniosek został podpisany już w piątek, a teraz ma trafić do prezydenta, który jako zwierzchnik Sił Zbrojnych powołuje i odwołuje dowódców rodzajów wojsk na wniosek ministra obrony.

- Wiemy, że w MON taki krok jest przygotowywany, ale Lech Kaczyński na pewno nie podpisze wniosku o odwołanie gen. Błasika - twierdzi informator "Rzeczpospolitej".

Podobnego zdania jest były minister obrony Aleksander Szczygło, który mówi gazecie: - Z tego, co wiem, pan prezydent nie podpisze wniosku o dymisję gen. Błasika. Pan generał bardzo dobrze realizuje swoje zadania, czego przykładem jest m.in. wdrażanie programu samolotu wielozadaniowego F-16 w Siłach Powietrznych.

Rozmówcy "Rzeczpospolitej" twierdzą, że pretekstem do odwołania gen. Błasika stała się katastrofa wojskowego samolotu CASA. Maszyna z 13. Eskadry Lotnictwa Transportowego w Krakowie rozbiła się 23 stycznia w czasie podchodzenia do lądowania w 12. Bazie Lotniczej w okolicach Mirosławca. CASA spadła na zalesiony teren poza jednostką, ok. 800 metrów od pasa startowego. Na jej pokładzie było 16 wysokich rangą oficerów Sił Powietrznych i czterech członków załogi. Wszyscy zginęli na miejscu.