Książę Harry odwołany z Afganistanu

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o "natychmiastowym" odwołaniu księcia Harry'ego ze służby w Afganistanie po tym, jak informacja o jego służbie przeciekła do mediów. Brytyjska prasa spekuluje, że za ujawnienie wiadomości o pobycie księcia w Afganistanie odpowiada amerykański dziennikarz, Matt Drudge.

Życie Harry'ego i innych żołnierzy było zagrożone

"W wyniku precyzyjnej oceny ryzyka, dokonanej przez dowództwo, postanowiono (...) natychmiast wycofać księcia Harry'ego z Afganistanu" - brzmiał komunikat resortu. Nie sprecyzowano daty jego powrotu do Wielkiej Brytanii.

"Decyzję tę podjęto głównie ze względu na doniesienia medialne o obecności Harry'ego w Afganistanie, które mogłyby mieć wpływ na bezpieczeństwo wszystkich rozmieszczonych w tym kraju (żołnierzy), a także stwarzać zagrożenie dla niego samego" - kontynuowało ministerstwo.

"Aż do powrotu księcia Harry'ego do Zjednoczonego Królestwa prosimy media o unikanie spekulacji na temat miejsca, w którym się znajduje, daty powrotu i planu podróży" - dodano.

Wcześniej media na Wyspach Brytyjskich podawały, że trzeci w kolejności do tronu brytyjskiego członek rodziny królewskiej wróci do domu po odsłużeniu 10 tygodni na linii frontu w prowincji Helmand, na południu Afganistanu.

Amerykański dziennikarz ujawnił informację

23-letni Harry pojechał do Afganistanu w grudniu ubiegłego roku na około dwa i pół miesiąca. Książę ma kwalifikacje dowódcy plutonu czołgów rozpoznawczych; służy w pułku królewskiej kawalerii Blues and Royals.

Informacja o służbie Harry'ego w Afganistanie przez wiele tygodni była objęta tajemnicą, ale w czwartek złamały ją niemieckie, australijskie i amerykańskie media. Dowództwo armii brytyjskiej obawia się, że może to narazić księcia i jego kolegów na poważne niebezpieczeństwo, mógłby się bowiem stać cennym celem dla talibskich rebeliantów.

Brytyjskie media podejrzewają, że za ujawnieniem informacji o służbie księcia w Afganistanie stoi amerykański dziennikarz Matt Drudge. To właśnie on jako pierwszy przed laty upublicznił romans ówczesnego prezydenta USA Billa Clintona ze stażystką w Białym Domu Monicą Lewinsky, a niedawno przekazał zdjęcie kandydata na prezydenta USA Baracka Obamy w turbanie na głowie.