Sikorski: wiedzieliśmy, że Czesi są dalej w negocjacjach

- To, że Czechy są bardziej zaawansowane w negocjacjach w sprawie systemu antyrakietowego, to nie jest nic nowego. Czechy maja po prostu inną strategię negocjacji - powiedział minister spraw zagranicznych Radek Sikorski na konferencji prasowej w Warszawie, po spotkaniu z swoim odpowiednikiem z Luksemburga.

- Uważamy, że jednym torem toczą się negocjacje o tarczy, ale drugim torem (...) negocjacje o wzmocnieniu wojska polskiego. Nam na tym zależy, Republika Czeska ma inne stanowisko, więc ma inną sytuację - powiedział Sikorski, odpowiadając na pytanie o dzisiejszą informację, że Czechy już finalizują swoje negocjacje z Amerykanami w sprawie budowy elementów systemu antyrakietowego.

- Przypominam też , że w Polsce miały miejsce wybory na jesieni (2007 r.), a w Czechach nie. Trochę czasu zajęło, zanim poznaliśmy szczegóły negocjacji, zanim dokonaliśmy konsultacji z Sojuszem Północnoatlantyckim i sąsiadami - dodał minister Sikorski.

- Doszliśmy do etapu, na którym jesteśmy w stanie zakończyć rozmowy podczas mojej wizyty w USA - poinformował premier Czech Mirek Topolanek dziś rano w rozmowie z AP.

Przed kilkoma dniami "Gazeta Wyborcza" ujawniła fakt, że polskie negocjacje w tej sprawie są w "martwym punkcie" - Donald Tusk miał nie zgodzić się na nową fazę negocjacji, mimo że Amerykanie wyrazili gotowość wysłania swoich przedstawicieli do Warszawy.

Polski premier Donald Tusk będzie w Waszyngtonie w dniach 8-10 marca.