J. Kaczyński: Mam nadzieję, że te złe oczy Tuska się skończą

- Mam nadzieję, że ta agresja, te złe oczy się skończą - tak komentował dzisiejsze wystąpienie premiera Donalda Tuska prezes PiS Jarosław Kaczyński. Odpowiadając na podziękowania Tuska dla mediów i opozycji, powiedział, że również dziękuje za te słowa, ale oczekuje czynów. Podkreślił, że w tym, co mówił dziś premier, były też dobre rzeczy.

J.Kaczyński podkreślił podczas konwencji PiS w Janowie Lubelskim, że niezależnie "od tych wszystkich słów często obraźliwych", którymi - w jego ocenie - obrzucane jest PiS, idea przyświecająca jego partii będzie żyła i zwycięży.

Jak mówił, jest to "idea lepszego, sprawiedliwszego kształtu naszej ojczyzny". Według niego, bez jej zwycięstwa "Polska nie może się rozwijać, nie może żyć, a przede wszystkim nie może być narodem".

"PiS chciało dawać najuboższym, PO chce wspierać najbogatszych"

Prezes PiS dodał, że naród, jako wspólnotę, łączy nie tylko język, historia, kultura i miejsce zamieszkania. "Musi nas także łączyć solidarność i to nie ta w słowach, ale w czynach" - podkreślił. Jak wyjaśnił, chodzi o to, by dobra, jakie wytwarzają Polacy, były dzielone sprawiedliwe

- Polska musi być krajem innym niż dzisiaj, musi być krajem sprawiedliwszym. Bez tego Polska nie może się rozwijać, nie może żyć, nie może być narodem - mówił Kaczyński. Podkreślał, że dobra, które wspólnie wytwarzamy, muszą być dzielone sprawiedliwie, tak aby "Polska nie była krajem dwóch narodów, tego coraz zamożniejszego, szczęśliwszego i tego, który żyje w trudnej sytuacji, dla którego słońce ciągle nie zaświeciło". Powiedział, że to jest obowiązek także "wobec Najwyższego".

Kaczyński powiedział, że PiS dążyło do tego, aby środki europejskie podzielić tak, aby więcej pieniędzy trafiło na tereny uboższe, natomiast PO ma koncepcję odmienną - "wesprzeć tych, którzy są najbogatsi".

Donald może marzyć

- Pomarzyć wolno każdemu - komentował Jarosław Kaczyński plany rządu Donalda Tuska. - To nie jest zarzut. Z dobrych marzeń wyrastają dobre rzeczy. W tym, co mówił Tusk, był też dobre rzeczy - podkreślił. Jarosław Kaczyński odniósł się też do podziękowań Tuska wobec mediów. .- Ciekawe, co by mówił, gdyby był traktowany przez media tak jak my - mówił Kaczyński - Mam nadzieję, że to oznacza, że odstąpi od zamysłu przejęcia Telewizji Publicznej czy zaatakowania "Rzeczypospolitej", że skończą się próby prześladowania niezależnych dziennikarzy - dodał prezes PiS.

Podkreślił, że Tusk podziękował też opozycji za krytykę. - I ja mu wobec tego chcę podziękować, mam nadzieję, że jest to zmiana nastawienia, że te złe oczy się skończą, że to już się nigdy nie powtórzy- mówił. .

- Chcę wierzyć, że to przemówienie (...) przyniesie krajowi coś nowego, ta totalna wojna polityczna wywoływana przez PO, te niszczenie samorządów, w których współrządzi PiS, to coś w najwyższym stopniu niedobrego - krytykował Kaczyński.

Zaapelował, aby za słowami poszły czyny. - Apeluję do Donalda Tuska, żeby ze swoich słów wyciągnął wnioski i żeby za słowami poszły czyny - mówił Kaczyński.

Prezes PiS odniósł się do podziękowań Tuska dla mediów i opozycji. - Ciekawe, co by mówił, gdyby był traktowany przez media tak jak my - mówił Kaczyński.

PiS zgadza się z PO

Prezes PiS powiedział, że zdecydowanie zgadza się ze słowami Donalda Tuska, które dziś padły: "Polska zasługuje na lepsze rządzenie i na lepszą gospodarkę". - Tak zasługuje, tu całkowita zgoda - stwierdził Kaczyński i dodał, że prace obecnego rządu najlepiej ilustruje sytuacja, kiedy senat musiał odwołać obrady, bo nie miał, nad czym pracować.