Złamał DVD, teraz uwalnia muzykę

DoubleTwist to nowy program, który ma umożliwić swobodne przenoszenie cyfrowej muzyki i wideo między różnymi urządzeniami. Od wczoraj można go za darmo ściągnąć z sieci

Program to dzieło spółki DoubleTwist Ventures, za którą stoi Jon Lech Johansen, znany bardziej jako "DVD Jon". Już jako szesnastolatek Norweg zasłynął opublikowaniem kodu, który pozwalał na przełamanie zabezpieczeń filmów na DVD. Potem rozgryzł system FairPlay, którym Apple zabezpiecza piosenki w sklepie iTunes.

DoubleTwist ma rozwiązać problemy, z jakimi borykają się np. klienci iTunes - kupione tam pliki można odsłuchiwać tylko w iPodach, z kolei na odtwarzaczach Apple'a nie można uruchomić plików zabezpieczonych np. systemem DRM Microsoftu.

Wystarczy jednak podłączyć odtwarzacz muzyczny do peceta, a DoubleTwist rozpozna wszystkie pliki, które się na nim znajdują. Każdy z nich można zaznaczyć i przeciągnąć - program sam zrobi resztę. Trik polega na tym, że DoubleTwist odtwarza utwór w trybie przyśpieszonym i nagrywa go raz jeszcze (mniej więcej tak jak przy przegrywaniu z płyt muzycznych na komputer). Jak podaje spółka, przetworzenie w ten sposób stu utworów ma zająć pół godziny ze stratą zaledwie kilku procent jakości.

DoubleTwist działa na razie tylko z systemem operacyjnym Windows XP i Vista, wkrótce ma się pojawić wersja na Mac OS X. Program można bezpłatnie ściągnąć ze strony www.doubletwist.com.

DoubleTwist pozwala też na dzielenie się plikami ze znajomymi, którzy zainstalują program "DVD Jona" w swoim komputerze.

Na razie tylko na określonych urządzeniach - m.in. PSP, przenośnej konsoli Sony, komórkach Nokia serii N czy smartfonach opartych na systemie Windows Mobile.