Ranking funduszy inwestycyjnych 2008

?Pieniądze? wspólnie z ekspertami sieci doradców finansowych Open Finance sprawdziły, gdzie znajdziesz najlepiej zarządzane fundusze inwestycyjne. Okazało się, że konkurencję na głowę biją fundusze spod znaku Arka i Idea. Nieźle radzą sobie fundusze Union Investment, Commercial Union i Skarbiec.
embed

Zobacz ofertę funduszy inwestycyjnych

w naszym Centrum Finansowym

Warszawska giełda, rosnąca przez cztery lata niemal bez ustanku, mogła rozleniwić niejednego zarządzającego funduszami inwestycyjnymi. Jakiekolwiek akcje kupił, zawsze na nich zarabiał. Na jednych trochę więcej, na innych nieco mniej, ale zysk był pewny niemal jak w banku. Tyle że sporo wyższy. Przez ostatnie trzy lata najlepsze fundusze akcji zarobiły grubo ponad 100 proc., zaś te nieco mniej dochodowe dały 60-70 proc. zysku.

Zobacz ranking funduszy inwestycyjnych

Niestety, eldorado się skończyło, przynajmniej na jakiś czas. Teraz, gdy na giełdzie zagościły spadki i niepewność, nadchodzi czas prawdy dla funduszy i menedżerów, którzy nimi zarządzają. Na płaskim lub lekko spadającym rynku tylko najlepsi fachowcy będą w stanie uchronić swoich klientów przed stratami bądź wypracować dla nich kilku-, kilkunastoprocentowy zysk.

"Pieniądze" przyjrzały się wszystkim funduszom inwestycyjnym, które działają od przynajmniej trzech lat i zaliczają się do jednej z pięciu najpopularniejszych kategorii - od najbardziej ryzykownych funduszy akcji po bezpieczne fundusze pieniężne.

Szukaliśmy funduszy najlepiej zarządzanych, ale nie tylko patrząc przez pryzmat zysków. To, że jakiś fundusz dobrze radził sobie w czasie hossy, nie jest żadną gwarancją, że nie polegnie w gorszych czasach panujących na giełdzie. Oprócz wyników ocenialiśmy również stabilność formy funduszy - czy jego dobra postawa nie była tylko jednorazowym wystrzałem, łutem szczęścia.

Sprawdzaliśmy też, czy fundusze nie grały pieniędzmi swoich klientów zbyt ryzykownie. Osiągać wysokie zyski kosztem dużego ryzyka to żadna sztuka - znacznie wyżej ocenialiśmy fundusze, które nie tylko dawały klientom przyzwoite zyski, ale i dobrze rozkładały ryzyko swego portfela inwestycyjnego. Tylko takie fundusze poradzą sobie również w gorszych czasach.

Poza samymi funduszami ocenialiśmy też to, jaki wybór inwestycyjny dają klientom poszczególne rodziny funduszy. Co z tego, że jakiś fundusz przyniósł w przeszłości wysokie zyski, jeśli klient nie ma do wyboru zbyt wielu innych ciekawych funduszy, także inwestujących za granicą, a co gorsza, nie może przerzucać pieniędzy między nimi, nie płacąc podatku Belki (służą do tego tzw. fundusze parasolowe).Co się okazało?

Arka deklasuje wynikami inne fundusze inwestycyjne

Wśród wszystkich ocenianych rodzin funduszy inwestycyjnych na czoło wybiły się te spod znaku Arki zarządzane przez TFI BZ WBK. We wszystkich pięciu ocenianych przez nas kategoriach funduszy przedstawiciele Arki znaleźli się na jednym z pierwszych trzech miejsc. Żadne z innych TFI nawet nie zbliżyło się do tego osiągnięcia.

Od razu jednak musimy zastrzec: fundusze Arka wcale nie należą do orłów, jeśli chodzi o stabilność formy. Często osiągały wysokie zyski, grając na giełdzie ostro, a więc i mocno ryzykując pieniądze klientów. Sama rodzina funduszy Arka też nie wybija się zbytnio ponad przeciętność - nie ma np. funduszu parasolowego, a i paletą oferowanych możliwości inwestycyjnych odbiega od niektórych konkurentów.

Zwycięstwo funduszom Arki zapewnił olbrzymi dystans do konkurencji pod względem osiąganych wyników. W kategorii funduszy akcyjnych większość konkurentów miała wynik przynajmniej o jedną piątą gorszy, a wśród zrównoważonych fundusz Arka dał dwa razy wyższe zyski niż większość konkurentów.

Tak spektakularnych wyników nie dało się nie zauważyć, bo przecież to zarabianie pieniędzy dla klientów jest istotą działania funduszy. Dlatego fundusze Arki mimo wszystkich zastrzeżeń wygrały aż dwa z pięciu naszych zestawień, a w pozostałych trzech zmieściły się na podium.

Skarbiec błyszczy, Idea (prawie) idealna

Pod względem ryzyka wiążącego się z inwestycjami funduszy oraz jakości oferty funduszy inwestycyjnych lepsze od Arki oceny dostały od nas fundusze TFI Skarbiec. Zarówno w rankingu najlepszych funduszy akcji, jak i funduszy mieszanych (zrównoważonych) znalazły się one na podium, tuż za Arką. Zaleta Skarbca to przyzwoite zyski za cenę stosunkowo niskiego ryzyka i przy stabilnej formie. A do tego bogata paleta funduszy do wyboru i możliwość konwersji pomiędzy funduszami bez podatku Belki.

Dlaczego więc wygrała Arka, a nie Skarbiec?

Poza funduszami Arki najwięcej swoich przedstawicieli do czołówek naszych zestawień wprowadziło niewielkie towarzystwo TFI Idea. Ta powiernicza rodzina ma jeden z lepszych funduszy akcji i stabilnego wzrostu (oba zmieściły się w pierwszej piątce w swoich kategoriach), a przy tym najlepszy na rynku fundusz bezpieczny. Poza Arką i Ideą żadne TFI nie wprowadziło na podium tylu swoich funduszy.

W dwóch kategoriach miejscami w pierwszej piątce wyróżniły się fundusze kilku innych towarzystw. Wspomniane wyżej TFI Skarbiec ma bardzo dobre fundusze akcji i zrównoważone i jego fundusze pod względem jakości zarządzania mogą być dla inwestorów dobrą alternatywą dla funduszy Arki lub Idei.

Pretendenci do czołówki funduszy inwestycyjnych

Po piętach liderom depczą fundusze TFI Union Investment. Fundusz UniKorona Zrównoważony zmieścił się w pierwszej piątce w swojej kategorii, zaś UniKorona Pieniężny zajął drugie miejsce w swojej. W kategoriach bezpieczniejszych funduszy doceniliśmy TFI Commercial Union - aż dwa jego fundusze zmieściły się w czołówce rankingu najlepszych funduszy stabilnych, niezły wynik (piąte miejsce) zgarnął też fundusz obligacji spod znaku CU.

Z dobrej strony pokazało się TFI Legg Mason. Jako jedyne było w stanie w trzech ostatnich latach nawiązać równorzędną walkę w Arką pod względem wyników funduszu akcji. A to już duża sztuka. Legg Mason był też bardzo blisko czołówki wśród funduszy stabilnych (szóste miejsce), niestety, zabrakło mu równie dobrych ocen w pozostałych kategoriach.

Wśród funduszy pieniężnych i obligacji dobrze spisały się fundusze TFI Pioneer Pekao (aż trzy fundusze spod znaku Pioneera znalazły się w pierwszych piątkach), ale niestety, fundusze z tej samej rodziny inwestujące w akcje wloką się na szarym końcu naszych zestawień.