Spielberg wycofuje się ze współpracy przy organizacji olimpiady w Pekinie

Steven Spielberg zrezygnował ze współpracy z organizatorami igrzysk olimpijskich w Pekinie w proteście przeciwko polityce Chin wobec Darfuru - informuje brytyjski dziennik Guardian. Władze chińskie nie potępiły ludobójstwa i łamania praw człowieka w Darfurze.

Reżyser od ponad roku doradzał organizatorom w przygotowaniu ceremonii otwarcia olimpiady. Zapowiedział jednak władzom w Pekinie, że zrezygnuje ze współpracy jeśli nie zmienią swojej polityki wobec Darfuru i nie potępią dokonywanych tam zbrodni. - Obawiam się, że moje sumienie nie pozwoli mi kontynuować pracy przy tym projekcie. Zdecydowałem, że nie będę przeznaczał mojego czasu i energii na organizowanie olimpijskich ceremonii. Zamierzam wykorzystać go, aby pomóc położyć kres zbrodniom przeciwko ludzkości, które wciąż są popełniane w Darfurze - napisał w opublikowanym wczoraj oświadczeniu.

"Spielberg współczesną Riefenstahl"

Wiele hollywoodzkich gwiazd stanęło na czele międzynarodowej kampanii potępiającej Chiny. Kampania ma na celu wskazanie odpowiedzialności Chin za eskalacje konfliktu w Darfurze. Chiny są jednym z głównych dostarczycieli broni do tej części Sudanu. Wojna w afrykańskim kraju pochłonęła już 200 tys. ofiar. 2,5 mln zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Laureat Oscara za "Listę Schindlera" jest fundatorem programu edukacyjnego przeznaczonego dla młodzieży. Program ma uczyć o ludobójstwie popełnionym przez nazistów w czasie II Wojny Światowej. Jego współpraca z przedstawicielami Chin była krytykowana przez działaczy na rzecz zakończenia konfliktu w Darfurze. Oskarżono go wówczas o kierowanie się podwójnymi standardami.

W zeszłym roku aktorka Mia Farrow, która aktywnie uczestniczy w kampanii na rzecz Darfuru opublikowała artykuł w "Wall Street Journal". W ostrych słowach skrytykowała w nim zachowanie Spielberga, nazywając go "współczesną Leni Riefenstahl". Riefenstahl była niemiecką reżyser filmowa i czołową propagandzistką nazistowskiego reżimu.

Chiny - czołowy partner Sudanu

W kwietniu Spielberg napisał list do chińskiego prezydenta Hu Jintao, apelując o zdecydowane kroki w kierunku zatrzymania przemocy w Sudanie. Apel pozostał jednak bez odzewu ze strony władz Chin.

Chiny są największym importerem sudańskiej ropy naftowej. Władzom Chin udało się zablokować w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rezolucje potępiającą Sudan. Według Amnesty International Chiny wyeksportowały do Sudanu tysiące ton broni.

Laureaci pokojowej nagrody Nobla, m.in. biskup Desmond Tutu, Elie Wiesel oraz Jody Williams zaapelowali do Hu Jintao o respektowanie idei olimpijskich i skierowanie presji na Sudan w celu zakończenia konfliktu.

Więcej newsów, więcej źródeł. Zobacz Zoom24.pl