Giełdowe spółki z perspektywami

Na zlecenie ?Pulsu Biznesu? Pentor International Research zadał w połowie stycznie 180 maklerów o to, które ich zdaniem spółki giełdowe mają najlepsze, a które najgorsze perspektywy.

Według ekspertów, najlepsze perspektywy rozwoju ma TVN. Na kolejnych miejscach rankingu znalazły się niespodziewanie Lubelskie Zakłady Przemysłu Skórzanego Protektor oraz Bankier.pl. Wysoka pozycja portalu nie stanowi jednak aż tak dużego zaskoczenia. Bankier.pl już w ubiegłym roku znalazł się w połowie pierwszej dziesiątki. Prawdziwą niespodzianka jest natomiast wysokie drugie miejsce Protektora.

"Dla lubelskiego producenta butów m.in. dla wojska miniony rok był okresem dużych zmian. Do budowanej grupy kapitałowej dołączyła niemiecka Abeba i czeski Prabos" - przypomina PB .

Wysokie pozycje zajęły dwie spółki zza naszej południowej granicy Asseco Slovakia i CEZ.

Specjaliści wierzą też w sukces Petrolinvestu szukającego ropy naftowej w Kazachstanie. Eksperci wciąż stosunkowo dobrze oceniają również perspektywy deweloperów, których pozycja w rankingu nie odbiega znacząco od ubiegłorocznej. Najwyżej sklasyfikowani są najwięksi: GTC (18), Echo (32) i Polnord (38). Spółka, która najmocniej rozczarowała nieudanym debiutem giełdowym - LC Corp - znalazła się na odległym 58 miejscu.

Prognozy ekspertów nie koniecznie jednak się sprawdzają. W badaniu sprzed roku finansiści nie przewidzieli na przykład, że w niełaskę inwestorów popadną deweloperzy (co najbardziej widać po przecenie akcji Dom Development). Wyraźnie przecenili również siły Bankiera.pl. W przypadku ocen negatywnych trafność była nieco lepsza. Na dnie zestawienia znalazły się wówczas m.in. Optimus, Elektrim, Skotan, Redan czy Swarzędz.

Spółki z najlepszymi perspektywami

1. TVN, prezes Piotr Walter

2. LZPS Protektor, prezes Waldemar Puzichowski

3. Bankier.pl, prezes Tomasz Jażdżyński

4. Asseco Slovakia, prezes Józef Klein

Spółki z najgorszymi perspektywami

341. NFI KREZUS, prezes Wojciech Sobczak

342. EUROFAKTOR, prezes Michał Golicz

343. FON, prezes Krzysztof Kania

344. ŁDA INVEST, prezes Zdzisław Tokarski