Zaprojektuj "Biały Dom" na nowo

Co jeśli "Biały Dom" - architektoniczny symbol politycznej siły - miałby być zaprojektowany dziś? Takie pytanie zadają twórcy konkursu z organizacji Storefront for Art and Architectur.

Z okazji kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych każdy może zaprojektować na nowo rezydencję najbardziej władczego prezydenta na świecie. Najlepszy pomysł nie może co prawda liczyć na realizację, ale wraz z innymi nagrodzonymi pracami zaprezentowany zostanie na specjalnej wystawie w Nowym Jorku oraz w magazynie Surface. W jury mają zasiąść znane w branży nazwiska m.in. historyk architektury Beatriz Colomina, Liz Diller ze słynnej pracowni Diller Scofido Renfro czy Laetitia Wolff, wydawca magazynu Surface.

Organizatorzy konkursu nie chcą ograniczać inwencji twórców. Można zaprezentować projekty na fotografiach, wideo, animacjach, ale też posłużyć się tekstem lub puścić wodze fantazji w jakikolwiek inny sposób. Termin nadsyłania prac minie 20 kwietnia, ogłoszenie wyników odbędzie się w maju. Więcej szczegółów na stronie: www.whitehouseredux.org.

Oryginalny "Biały dom" zbudowano pod koniec XVIII wieku, a zwycięski projekt Jamesa Hobana wyłoniono w wyniku konkursu ogłoszonego w 1792 r. Siedziba prezydenta Stanów Zjednoczonych była wielokrotnie przebudowywana. Obecnie składa się z 132 pokojów i 35 łazienek; posiada 412 drzwi, 147 okien, 3 windy, kino i basen. Rocznie zwiedza go około 5 tys. turystów.