Zuber: Polscy emigranci zaraz zaczną wracać

Wzrost płac w Polsce i umocnienie się złotego sprawią, że za kilka miesięcy pierwsi polscy emigranci zaczna wracać z zagranicy. Bez względu na to, czy w Polsce będą przeprowadzone jakieś reformy gospodarcze - przewiduje Marek Zuber, ekonomista Dexus Partners na łamach Rzeczpospolitej.

Najważniejszym powodem wyjazdu do pracy za granice są pieniądze. I chociaż polskie zarobki jeszcze długo się zrównają, to sa co najmniej dwa powody dla których zarabianie pieniędzy na zachodzie nie jest już takie atrakcyjne.

Przeczytaj co myślą na ten temat sami emigranci

Zuber argumentuje, że pensje w Polsce wzrosły w zeszłym roku aż o 10 proc., a w niektórych branżach jeszcze bardziej. W dodatku w przyszłym roku zapowiada się dalszy szybki wzrost gospodarczy.

Po drugie - jak przekonuje Marek Zuber w "Rzeczpospolitej" - umocnienie złotego powoduje, że zarobki w euro czy funtach nie są już tak atrakcyjne. Jeszcze gorzej mają ci zarabiający w dolarach.

Zarówno podwyżki i umacnianie złotego będzie trwać. Więc różnica między zarobkami w Polsce, a tymi za granicą - uwzględniając rozłąkę, bycie z dala od ojczyzny, rodziny, funkcjonowanie w obcym środowisku - stanie się za mała, żeby pozostawać na emigracji - przekonuję Zuber.