Stadiony JSK w Warszawie i Wrocławiu

Firma JSK Architekci wygrała konkursy na zaprojektowanie stadionów na Euro 2012 we Wrocławiu i w Warszawie.

Wiklinowy kosz i chiński lampion

Sylwetka Narodowego w Warszawie ma budzić skojarzenia z wiklinowym koszykiem oplecionym biało-czerwoną tasiemką - to ukłon w stronę polskiego folkloru. - Elewacja otuli stadion niczym tiul czy flaga. Jej detale będą zrobione z lekkich metali, które naturalnym kolorem, na przykład miedziowym, nawiązują do naszych barw narodowych - mówił w wywiadach Zbigniew Pszczulny, wiceprezes pracowni JSK Architekci.

Wrocławski stadion przypominający kształtem chiński lampion pomieści 44 tys. widzów. Wiadomo, że trybuny zbudowane będą z betonu i stali, a całość osłonięta zostanie przezroczystą pokrywą z włókna szklanego. Przezroczysty będzie również dach obiektu, który osłoni wszystkie miejsca dla widzów. Takie zaprojektowanie obiektu pozwoli na całkowite oświetlenie go z zewnątrz w dowolnych barwach. Rozświetlony obiekt będzie widoczny z bardzo daleka. Podobne rozwiązania iluminacyjne zastosowano między innymi na jednym z najnowocześniejszych stadionów świata - Allianz Arena w Monachium. Wysokość obiektu wyniesie około 35 metrów.

Harmonogram

Projekt budowlany ma być gotowy do końca czerwca, a ostateczna wersja, tzw. projekt wykonawczy ukończony zostanie w grudniu br. W marcu 2009 roku ruszyć ma właściwa budowa obiektu, a jej ukończenie jest planowane najpóźniej na jesień 2011 roku. W czerwcu 2012 roku na Stadionie Narodowym ma zostać rozegrany mecz otwarcia piłkarskich mistrzostw Europy, organizowanych wspólnie przez Polskę i Ukrainę.

We Wrocławiu pełen projekt budowlany i wykonawczy stadionu na Maślicach JSK ma przygotować do końca czerwca. W lipcu zostanie ogłoszony przetarg na jego budowę. Najpóźniej w listopadzie 2008 roku mają ruszyć prace budowlane.

Co już zaprojektowali architekci z JSK