Lech Kaczyński spotkał się z prezydentem Łotwy

Bezpieczeństwo energetyczne to główny temat rozmów prezydentów Polski i Łotwy. Lech Kaczyński spotkał się z prezydentem Łotwy, Valdisem Zetlersem, który przybył do Warszawy.

Na konferencji prasowej po spotkaniu Lech Kaczyński powiedział, że Polska jest nadal zainteresowana mostem energetycznym i elektrownią w Ignalinie. Jak zaznaczył, świadczy o tym wczorajsza wizyta w Wilnie wicepremiera, ministra gospodarki, Waldemara Pawlaka. Polski prezydent zapewnił, że Warszawa traktuje tę sprawę jako problem europejski. Zwrócił też uwagę, że elektrownia w Ignalinie to trudna inwestycja. Dlatego - jak podkreślił - jeśli uda się ją zrealizować, sukcesem zakończą się także inne przedsięwzięcia energetyczne. Prezydent Kaczyński powiedział również, że most energetyczny ma zapewnić energię ziemiom w północno-wschodniej Polsce.

Także prezydent Łotwy mówił, że elektrownia w Ignalinie to trudne przedsięwzięcie. Jak podkreślił Valdis Zetlers, niezależność i bezpieczeństwo energetyczne są dla Polski i Łotwy równie ważne. Jego zdaniem, to przedsięwzięcie pokaże, czy oba kraje poradzą sobie z kwestią bezpieczeństwa energetycznego. Valdis Zetlers powiedział, że na spotkaniu omawiano również kwestie wspólnej europejskiej polityki bezpieczeństwa i kwestie historyczne.

Obaj przywódcy zgodnie zapowiedzieli, że będą się spotykać częściej.