Zmiany w składkach do ZUS ułatwią życie przedsiębiorcom

Posłowie pracują nad zmianą zasad opłacania składek przez małych przedsiębiorców. Komisja Przyjazne Państwo, która jest ich autorem chce skierować odpowiedni projekt ustawy do pierwszego czytania już 27 lutego - podaje ?Gazeta Prawna?.

Po ich wprowadzeniu od 1 stycznia przyszłego roku osoby prowadzące firmy opłacające składki od minimalnej podstawy w wysokości 60 proc. średniej płacy nie będą musiały pięć razy w roku sprawdzać kwot jakie mają wpłacić do ZUS. Stawki te zostaną ustalone na cały rok z góry. To samo ma dotyczyć składek na ubezpieczenie zdrowotne.

- Zatwierdziliśmy już założenia nowelizacji ustawy dzięki której właściciele małych firm tylko raz w roku będą sprawdzać wysokość składek płaconych do ZUS - mówi GP Janusz Palikot, przewodniczący sejmowej Komisji Nadzwyczajnej Przyjazne Państwo.

- Jesteśmy umówieni z marszałkiem Sejmu, że nasze projekty ustaw od razu będą trafiać pod obrady Sejmu. Dlatego pierwsze czytanie tego projektu odbędzie się na posiedzeniu rozpoczynającym się 27 lutego - zapewnia Janusz Palikot.

Propozycja posłów ma ułatwić działanie małych przedsiębiorstw. Konieczne jest jednak oszacowanie jak jej wprowadzenie wpłynie na finanse ZUS.

- Obecnie szacujemy skutki finansowe wejścia w życie nowych rozwiązań - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Nowe przepisy z pewnością ułatwią życie przedsiębiorstwom. Eksperci podkreślają, że dzięki nowemu rozwiązaniu będą mogli raz w roku złożyć w banku tzw. polecenie zapłaty.