OFE pobiły w styczniu rekord spadków aktywów

Styczeń był najgorszym miesiącem dla inwestycji funduszy emerytalnych w całej ich historii. Przeciętnie wartość jednostki rozrachunkowej OFE spadła do 30 stycznia aż o 4,2 proc.- informuje ?Rzeczpospolita?

Z wyliczeń portalu Money.pl wynika, że przyszli emeryci tylko jednego dnia - w czarny poniedziałek 21 stycznia, kiedy z całej giełdy wyparowały 54 mld zł -stracili prawie miliard złotych..

Wartość środków w zarządzaniu OFE na 29 stycznia tego roku wyniosła ponad 134 mld zł, czyli zbliżyła się mniej więcej do poziomu z maja 2007 r. "Rzeczpospolita" podkreśla jednak, że dodatkowo w styczniu ZUS zasilił OFE kwotą ponad 2 mld zł, wynikającą ze spłaty starego zadłużenie zakładu z lat 1999 - 2002.

Aktywa zarządzane przez fundusze emerytalne przez bessę na giełdzie stopniały aż o rekordowe około 6 miliardów złotych. Wcześniej, gdy w listopadzie ubiegłego roku mocno spadła wartość jednostek OFE, ich aktywa zmniejszyły się równocześnie o 4,4 mld zł.

Gazeta przypomina, że OFE zanotowały tak kiepskie wyniki z inwestycji w listopadzie 2007 roku, gdy średnia wartość jednostek spadła o 4 proc.. Taka sytuacja nie zdarzyła się przez kilka lat - od lutego 2001 roku, kiedy spadek stopy zwrotu wyniósł 3,5 proc.

Ostateczny wynik za ubiegły miesiąc może być jeszcze słabszy, bo wczoraj znów były spadki na giełdzie.

Gazeta podaje, że w styczniu najlepiej dał sobie radę najmniejszy na rynku fundusz Polsat, którego jednostka straciła na wartości 3,3 proc. Z nim znalazł się Pocztylion - spadek wartości jednostki o 3,9 proc. Najsłabiej poszło największym funduszom emerytalnym: PZU Złotej Jesieni oraz Commercial Union.