Zdjęcia Lecha Kaczyńskiego z obchodów rocznicy "Dziadów"

BOR zakazał fotografowania uroczystości z okazji 40. rocznicy wystawienia "Dziadów" - dowiedziała się wczoraj "GW" w Teatrze Narodowym. Informację zdementowała Kancelaria Prezydenta. Późnym wieczorem okazało się, że zdjęcia na gali robił tylko prezydencki fotograf. Sześć fotografii z uroczystości zamieszczono na stronie internetowej Kancelarii.

Zobacz zdjęcia zrobione na gali - galeria

- BOR chciał, by nie wpuszczano fotoreporterów do Sali im. Bogusławskiego, gdzie odbędzie się cała uroczystość. Oficerowie mówili o "potrzebie ochrony prywatności głowy państwa" - mówiła wczoraj "Gazecie Stołecznej" Anna Pękała z działu promocji Teatru Narodowego.

Biuro Ochrony Rządu zaprzeczyło. - Na zamknięciu sali zależało organizatorom, a nie oficerom chroniącym Lecha Kaczyńskiego - zapewniał Dariusz Aleksandrowicz, rzecznik BOR. Informację w oficjalnym komunikacie zdementowała również Kancelaria Prezydenta.

- Nie chcę, żeby sprawa z BOR przyćmiła uroczystość, powiem więc tak: zakaz zdjęć wydała Dyrekcja Teatru - skomentowała później Pękała. Dodała, że są dwa powody takiej decyzji. Po pierwsze: Teatr nie ma praw do archiwaliów, które stałyby się tłem dla zdjęć. Po drugie: obecność prezydenta i potrzeba ochrony jego prywatności.

Późnym wieczorem okazało się, że zdjęcia z uroczystości są. Zrobił je oficjalny fotograf prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Sześć fotografii zamieszczonych na stronie Kancelarii Prezydenta publikujemy obok.