Rudolph Giuliani

Zaczynał jako prokurator, potem został urzędnikiem Departamentu Sprawiedliwości. Jego kariera polityczna nabrała impetu, gdy został burmistrzem Nowego Jorku.

Popularność zdobył najpierw zdecydowanie walcząc z przestępczością, a później gdy przewodził nowojorczykom w czasie ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Jego postawa podczas akcji ratunkowej w World Trade Center przyniosła mu tytuł Człowieka Roku 2001 tygodnika "Time", a także Order Imperium Brytyjskiego, otrzymany z rąk królowej Elżbiety II.

Giuliani jest członkiem liberalnego skrzydła Partii Republikańskiej. Jako zwolennik prawa do przerywania ciąży, czy ochrony mniejszości seksualnych, przysporzył sobie krytyków ze strony konserwatywnego odłamu partii.

Jeśli Giulianiemu uda się jednak zdobyć nominację z ramienia Republikanów może mieć szansę na walkę o prezydenturę z żoną Billa Clintona - Hillary. Do tego politycznego starcia mogło już dojść w 2000 roku w wyborach do Senatu, ale Giuliani wycofał się z przyczyn zdrowotnych (rak prostaty). Nieoficjalnie mówiono, iż jego szanse zostały podkopane, gdy przyznał się do zdrady małżeńskiej z sekretarką.