Tusk: Chcemy znieść obowiązek meldunku

Premier Donald Tusk po spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zapowiedział, że jego rząd będzie chciał doprowadzić jeszcze w tym roku do zniesienia obowiązku meldunku. Jak podkreślił jest to zmiana "istotna, w jakimś sensie rewolucyjna i oczekiwana przez obywateli".

Premier podkreślił, że jest to "zadanie odważne, wymagające bardzo ciężkiej pracy legislacyjnej i zrozumienia także samorządu". Tusk powiedział, że tego typu działania uwalniają od "zbędnej mitręgi biurokratycznej obywateli".

Tusk mówił także o tym, że rząd będzie wprowadzał zmiany, aby dokończyć decentralizację władzy w Polsce. - Samorząd lokalny i regionalny w zdecydowanie większym stopniu jest w stanie odpowiadać szybko, racjonalnie, oszczędnie na potrzeby obywateli, społeczności lokalnych i regionalnych i o wiele szybciej niż rząd centralny.

Premier Donald Tusk oświadczył, że jego rząd chce "dokonać wielkiego dzieła dokończenia decentralizacji w Polsce". Celem decentralizacji - jak powiedział premier - jest podniesienie standardu obsługi obywatela.

- To jest naszym celem (...), by zwykły człowiek był jak najlepiej przez władze obsługiwany - powiedział szef rządu. Według niego, przez ostatnie sześć lat "władza zapomniała o wielkim zadaniu (...) polegającym na oddaniu władzy, kompetencji i pieniędzy tak, by ludzie decydowali o ich wydawaniu (...) w największym stopniu".

Premier zapowiedział też pilne prace nad zmianą ordynacji wyborczej do samorządów tak, aby wybory na wszystkich szczeblach samorządu odbywały się w okręgach jednomandatowych. Opowiedział się też za bezpośrednimi wyborami starostów.

Tusk powołał dziś członków Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W skład Komisji weszli ze strony rządu: szef MSWiA Grzegorz Schetyna (współprzewodniczący Komisji), minister bez teki Zbigniew Derdziuk; wiceministrowie: środowiska Stanisław Gawłowski, zdrowia Krzysztof Grzegorek, SWiA Tomasz Siemaniak, finansów Elżbieta Suchocka-Roguska, edukacji narodowej Krystyna Szumilas, gospodarki Rafał Baniak, infrastruktury Olgierd Dziekoński, rozwoju regionalnego Krzysztof Hetman, rolnictwa i rozwoju wsi Artur Ławniczak, pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska.

Ze strony samorządu do komisji weszli m.in.: prezydent Katowic Piotr Uszok, marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski, marszałek województwa dolnośląskiego Andrzej Łoś, prezydenci: Gdańska Paweł Adamowicz, Poznania Ryszard Grobelny, Łodzi Jerzy Kropiwnicki.

Czy popierasz pomysł zniesienia obowiązku meldunku?