Nie będzie blokady dróg

Kierowcy TIR-ów zdecydowali się dziś znowu odłożyć decyzję o blokadzie dróg. Jak podkreślili w oświadczeniu dla prasy przedstawiciele transportowców, kierowcy pozostają jednak "w gotowości do protestu".

Kierowcy mieli dziś - zgodnie z zapowiedziami - zablokować drogi wylotowe do miast w proteście przeciwko kilometrowym kolejkom na granicach, spowodowanym strajkiem celników. To trudna decyzja: ludzie byli przygotowani na protest. Ale zrezygnowaliśmy z niego, bo, sytuacja na granicach się dziś poprawiła. Widzimy też, że rozmowy celników z rządem idą coraz lepiej - powiedział w TVN24 Wiesław Milewski, przedstawiciel kierowców. Jak dodał, transportowcy liczą, że zaraz po podpisaniu porozumienia z rządem celnicy z Porozumienia Białostockiego zaraz wrócą do pracy - jak wcześniej zapowiadali.

Zawieszając dziś decyzję o blokadzie, kierowcy zaapelowali do firm transportowych zatrudniających ich kolegów, który stoją teraz na granicach, o wyrozumiałość i spokój.

Nieco lepsza sytuacja na granicy

Kolejka na wschodniej granicy maleje. Obsada na przejściach jest większa, choć nadal niepełna. Na Lubelszczyźnie pracę rozpoczęła połowa celników - to jest od 9 do 11 osób, gdy normalna obsada wynosi 19 lub 20 celników na jedno przejście.

Dziś od rana kierowców w Dorohusku odprawia 15 celników, na nocnej zmianie pracowało18. O godzinie 20.00 rozpoczęło dyżur dziesięciu funkcjonariuszy, ale po rozmowach w Chełmie z przedstawicielami celników, kolejnych ośmiu powróciło do pracy. Wczoraj w nocy kierowców odprawiało jedynie siedmiu funkcjonariuszy.

Po nocnej zmianie znacznie skróciła się kolejka tirów do przejścia z Białorusią w Kuźnicy. Rano we wtorek na odprawę czekało tam ok. 60 ciężarówek - podała Izba Celna w Białymstoku.Mimo dużej liczby odprawionych w nocy ciężarówek w sąsiednich Bobrownikach, nadal w kolejce czeka tam - jak podają celnicy - 280 ciężarówek. W nocy w Kuźnicy pracowało 80 proc. zwykłej obsady celników na zmianie (odprawili 160 ciężarówek wyjeżdżających z Polski na Wschód), w Bobrownikach 70 proc. (130 odpraw ciężarówek wyjeżdżających z kraju). Na dziennej zmianie we wtorek, w Kuźnicy pracuje połowa zwykłej liczby celników, w Bobrownikach - 70 proc. Celnicy oceniają, że jeżeli nie zajdą jakieś nadzwyczajne wydarzenia, to kolejka do przejścia w Kuźnicy może dziś zostać rozładowana.