Dodatkowa polisa na ominięcie szpitalnej kolejki?

Dodatkowa polisa za od 300 do 1,5 tysiąca złotych umożliwi ominięcie szpitalnej kolejki i zagwarantuje pobyt w sali o podwyższonym standardzie - pisze "Gazeta Prawna".

Dziennik wyjaśnia, że jest to najnowsza wersja projektu ustawy o dodatkowym ubezpieczeniu, którym zajmą się posłowie. Resort zdrowia liczy, że dzięki temu zyska dodatkowe pieniądze. Zdaniem ministerstwa, skorzystają na tym także osoby najuboższe, których nie stać na zakupienie dodatkowej polisy oraz świadczeniodawcy.

Oferta dla najzamożniejszych, kosztująca nawet 1,5 tysiąca złotych, gwarantuje dostęp do usług w 100% opłacanych przez fundusz. Wiceminister zdrowia wyjaśnia na łamach "Gazety Prawnej", że jest to oferta dla osób, którzy teraz leczą się prywatnie.

Resort zdrowia przewiduje także tańsze ubezpieczenie, na które będzie mogła sobie pozwolić większa grupa. W pakiecie ubezpieczenia w wysokości około 50 złotych będzie pokrycie kosztów świadczeń tylko częściowo refundowanych, jednak bez możliwości ominięcia kolejki.

"Gazeta Prawna" zaznacza, że Ministerstwo Zdrowia wycofało się z ulgi podatkowej z tytułu zakupu polisy. Dziennik ocenia, że może to negatywnie wpłynąć na zainteresowanie pakietami.