Skandal korupcyjny na Pucharze Narodów Afryki

Próba przekupstwa na Pucharze Narodów Afryki. Piłkarze reprezentacji Namibii otrzymali korupcyjną propozycję, by odpuścić ostatni grupowy mecz przeciwko Gwinei. - poinformowała piłkarska federacja Namibii

Piłkarzom reprezentacji Namibii zaoferowano 30. tysięcy dolarów na głowę za słabą postawę w poniedziałkowym meczu przeciw Gwinei w grupie A. Prezes Federacji Namibii John Muinjo powiedział, że zawodnicy o całym zdarzeniu poinformowali go, a ten niezwłocznie zawiadomił Afrykańską Federację Piłkarską (CAF). - Do moich piłkarzy podszedł anonimowy człowiek, który powiedział, że reprezentuje pewien syndykat i zaoferował im pieniądze za porażkę w najbliższym meczu - alarmuje Muinjo. Namibia przegrała dwa mecze i ma tylko matematyczne szanse na awans do ćwierćfinału.

Władze afrykańskiego futbolu jak na razie nie wydały oficjalnego oświadczenia w tej sprawie, ale zapowiedziały, że śledztwo wszczęto natychmiast.

To nie pierwsza taka próba. Przed turniejem również anonimowy człowiek oferował trenerowi Beninu Reinhardowi Fabishowi wspólne "ustawianie" meczów. - Chciał się dowiedzieć czy istnieje możliwość manipulacji przy wynikach - mówił trener, który powiedział mężczyźnie, że ten ma dwie minuty na odejście zanim wezwie policję. Fabish zdradził, że mężczyzna podał się za reprezentanta firmy z Singapuru. Twierdził ponadto, że jego mocodawcy są w stanie wpłynąć na wyniki niektórych meczów PNA, by zarobić na zakładach sportowych.