Brandenburgia chce szybkiego otwarcia rynku pracy

Politycy z graniczącej z Polską Brandenburgii opowiadają się za otwarciem niemieckiego rynku pracy dla obywateli nowych krajów Unii Europejskiej od przyszłego roku. Taką opinię wyrazili podczas debaty poświęconej współpracy z Polską w brandenburskim parlamencie.

Za zniesieniem ograniczeń w przyszłym roku opowiedział się reprezentujący CDU minister gospodarki Brandenburgii Ulrich Junghanns. Także Christian Görke z Partii Lewicy apelował, aby nie przedłużać okresu przejściowego do 2011 r., choć Niemcy mają taką możliwość.

Poszczególne partie uzależniają otwarcie rynku pracy od spełnienia określonych warunków. Lewica domaga się wprowadzenia w Niemczech płacy minimalnej. Chadecy uważają, że najpierw należy stworzyć lepsze warunki na rynku pracy dla niemieckich bezrobotnych.

Podczas dwudniowej debaty w brandenburskim parlamencie premier tego landu Matthias Platzeck apelował o większe zaangażowanie na rzecz współpracy z Polską. Wczoraj deputowani dokonali pozytywnego bilansu otwarcia granic z naszym krajem po rozszerzeniu strefy Schengen. Minister spraw wewnętrznych Jörg Schönbohm zapewnił, że od 21 grudnia ubiegłego roku w Brandenburgii nie zanotowano istotnego wzrostu przestępczości. W dyskusji podkreślano, że likwidacja kontroli granicznych niesie ze sobą więcej szans niż zagrożeń.