Na kogo trafi Agnieszka Radwańska?

Agnieszka Radwańska w 1/8 Australian Open trafi na zwyciężczynię rosyjskiego pojedynku pomiędzy Nadia Pietrową a Jekateriną Makarową. Wydaje się, że wygodniejszą rywalką może być Makarowa, ale obie zawodniczki są w zasięgu Agnieszki.

Nadia Pietrowa, podobnie jak Kuzniecowa - poprzednia rywalka Radwańskiej - pochodzi z rodziny sportowców. Rodzice Pietrowej są trenerami lekkoatletyki. Matka była mistrzynią olimpijską w sztafecie na 400 m w Montrealu, ojciec z kolei swego czasu odnosił sukcesy w rzucie młotem.

Numer 14. światowego rankingu pierwsze turniejowe punkty zdobyła w wieku 14 lat na turniejach z cyklu ITF. W profesjonalnych turniejach WTA występy rozpoczynała w 1998 roku... w Warszawie na J&S Cup, a także w sopockim Prokom Open.

W 2000 roku zamykała pierwszą pięćdziesiątkę najlepszych tenisistek świata. Pierwszy duży sukces odniosła w 2003 roku. Wówczas dotarła do półfinału Rolanda Garrosa, po drodze zwyciężając ówczesną numer jeden Monicę Seles, a także Jennifer Capriati. Awans do finału przegrała z Kim Clijsters. Swoim występem zapisała się w historii turnieju jako trzecia zawodniczka, która z tak niskim rankingiem awansowała do półfinału.

Później było już tylko lepiej. W 2006 roku po zwycięstwach na turniejach w Amelia Island, Charleston, Berlinie, Stuttgarcie sezon skończyła jako trzecia rakieta świata. Słabsza forma przyszła w minionym roku. Po raz pierwszy od 2004 roku nie zmieściła się w pierwszej 10. rankingu.

Zwycięstwa w singlu

2007 - Paryż [hala]

 

2006 - Doha, Amelia Island, Charleston, Berlin, Stuttgart

 

2005 - Linz

 

1998 - ITF/Makarska, ITF/Hvar, ITF/Dubrownik

 

1997 - ITF/Tbilisi

Finalistka

2007 - Amelia Island, Los Angeles

 

2006 - Moskwa, Linz

 

2005 - Berlin, Bangkok

 

2004 - Gold Coast

 

2003 - Linz

Z Makarową trudniej?

O Makarowej wiadomo niewiele. Obecnie zajmuje 110. miejsce w światowym rankingu, najwyższa jej lokata to 105 pozycja. Wygrała do tej pory dwa turnieje WTA. W 2007 roku dotarła do trzeciej rundy Australian Open. Makarowa to rówieśniczka Radwańskiej. Z psychologicznego punktu widzenia to trudniejszy przeciwnik niż Pietrowa.