Stany Zjednoczone wezmą udział w modernizacji polskiej armii?

- Amerykanie traktują nasz kraj bardzo poważnie i dlatego rozumieją, że potrzebujemy przeciwwagi dla minusów, jakie przynosi Polsce budowa tarczy antyrakietowej. Usłyszałem, że Stany Zjednoczone są gotowe do rozmów na temat ?pakietu modernizacyjnego? polskiej armii - poinformował minister ON Bogdan Klich na konferencji podsumowującej jego pobyt w Waszyngtonie.

Minister podkreślił w negocjacjach z Amerykanami, że instalacja tarczy na polskim terytorium naraża nasz kraj na niebezpieczeństwo, w związku z czym potrzebne są nam dodatkowe argumenty, aby na ten krok się zgodzić. Tym krokiem, jak poinformował na konferencji Bogdan Klich, może być udział Pentagonu w programie modernizacyjnym polskiej armii.

Minister nie podał żadnych konkretów w tej sprawie, zapewnił jedynie, że jesteśmy przez Stany Strategiczne traktowany jako "poważny, strategiczny partner w dziedzinie strategicznej".

Zrozumienie w sprawie wycofania z Iraku

Bogdan Klich poinformował też na dzisiejszej konferencji, że Sekretariat Stanu całkowicie rozumie i akceptuje decyzje rządu o wycofaniu polskich żołnierzy z Iraku do końca 2008 roku. W tej chwili w Iraku przebywa ponad 900 polskich żołnierzy, jednak sejmowy mandat misji kończy się 31 grudnia tego roku.

Zdaniem Klicha Amerykanie "szanują naszą decyzję i rozumieją, że jest to dla nas termin nieprzekraczalny".

W trakcie konferencji minister poinformował też, że przekazał stronie Amerykańskiej prośbę polskiego rządu o przejęcie dowództwa nad jedną ze stref w Afganistanie.

Minister uzasadnił wystąpienie o to potrzebą koncentracji naszego kontyngentu w jednym miejscu, co "poprawi jego skuteczność w działaniu".