Dlaczego wolimy ludzi z długimi nogami?

Nie tylko mężczyznom podobają się długie nogi. Wyniki badań dowodzą, że również kobiety uważają długonogich mężczyzn za bardziej atrakcyjnych - pisze brytyjski "Guardian".

Badania na ponad 200 kobietach i mężczyznach wykazały, że ludzie, których nogi są 5 proc. dłuższe niż przeciętna są, niezależnie od swojej płci, uważani za najbardziej atrakcyjnych. Wyżsi ludzie od zawsze byli postrzegani jako bardziej pociągający, ale aż do dziś trudno było ustalić wpływ długości nóg na postrzeganie danej osoby.

Psychologowie z Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem Bogusława Pawłowskiego przeprowadzili badania w celu ocenienia atrakcyjności siedmiu kobiet i siedmiu mężczyzn. Grupie 218 kobiet i mężczyzn pokazano cyfrowo zmodyfikowane zdjęcia. Wszystkie przedstawione osoby były tego samego wzrostu, zmieniono tylko długość ich nóg. Naukowcy odkryli, że niezależnie od budowy ciała i długości nóg respondentów, większość z nich jako najbardziej atrakcyjne oceniła osoby z nogami o 5 proc. dłuższymi od przeciętnej.

Badacze są przekonani, że nasze upodobania mają swoje ewolucyjne uzasadnienie. Zdaniem Pawłowskiego długie nogi są oznaką zdrowia. Wcześniejsze badania łączyły krótkie nogi z podwyższonym ryzykiem chorób układu krążenia. Mężczyźni z krótkimi nogami są również częściej narażeni na udar mózgu - pisze "Guardian".

Martin Tovee, docent na Uniwersytecie Newcastle, twierdzi, iż dłuższe nogi są jedną z wielu delikatnych wskazówek sygnalizujących dobry stan zdrowia, zwłaszcza u kobiet. - Ponieważ nogi kobiet rosną tylko do okresu dojrzewania, ich długość jest ważnym wskaźnikiem warunków w jakich żyły. Długie nogi u kobiety sugerują, że wyrosła ona w dobrym otoczeniu, co ma pozytywny wpływ na jej płodność. Trudniej ocenić to u mężczyzn, bowiem ich nogi wciąż rosną w okresie dojrzewania - mówi "Guardianowi" Tovee.

Mimo iż badania obejmowały tylko Polaków, Pawłowski sądzi, iż wyniki badań nie ograniczają się tylko do naszego społeczeństwa.