Australijski uran nie dla Indii

Australijski MSZ odrzucił propozycje Indii, które chciały zakupić od tego kraju uran, do produkcji broni nuklearnej. Australia, która jest głównym światowym eksporterem tej substancji, odmówiła z powodu nie podpisania przez Indie układu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej (NPT).

- Poszliśmy do wyborów z silnym politycznym oświadczeniem, że nie będziemy eksportować uranu do krajów, które nie są członkami układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej - powiedział Minister spraw zagranicznych Australii Stephen Smith.

Smith oświadczył indyjskiemu wysłannikowi Shyamowi Saranowi, że jego kraj nie będzie sprzedawał Indiom uranu, dopóki Delhi nie podpisze układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT). To odejście od polityki prowadzonej przez poprzedni, konserwatywny rząd Australii. Gabinet Howarda zniósł zakaz sprzedaży materiałów rozszczepialnych do krajów z poza NPT. Na tym handlu korzystały przede wszystkim Indie.

Australia ma 40 procent światowych zasobów uranu i eksportuje go do 36 krajów. Od dłuższego czasu Indie zabiegają o dostęp do australijskich zapasów.

NPT, czyli układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej został podpisany pod koniec lat 60. XX wieku. Do dziś przystąpiło do niego 189 krajów, w tym Polska. Zabrania on m.in. sprzedawania i udostępniania technologii, które umożliwiają budowę broni jądrowej do krajów nie posiadających tej technologii.