"Budryk": wznowienie rozmów

Na godzinę 16-tą zaplanowano wznowienie rozmów w sprawie podwyżek płac w kopalni Budryk w siedzibie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Związkowcy, którzy wybierają się na rozmowy mają nadzieję, że tym razem uda się podpisać porozumienie.

"Mamy nadzieję, że będzie to tylko formalność i porozumienie podpiszemy. Jeżeli jednak do tego nie dojdzie to strajk znowu przeniesie się na dół"- powiedział szef "Sierpnia 80" w kopalni, Krzysztof Łabądź. Jak dodał związki wykonały już wystarczający krok w stronę porozumienia- "odstąpiliśmy od żądania dojścia natychmiastowego do średniej płacy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej na rzecz porozumienia zgodnie z którym w 2008 roku płace w Kopalni Budryk miałyby wynieść tyle ile wynoszą w najgorzej opłacanej kopalni Jastrzębskiej Spółki - kopalni Krupiński" Zdaniem związkowców to o około 200 zł mniej niż się wcześniej domagali.

Rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie chciała udzielać informacji na temat stanowiska zarządu spółki w związku z rozmowami, nieoficjalnie potwierdziła jedynie, że do związków zostało wysłane zaproszenie na te rozmowy. Rozmowy zostały zawieszone w piątek. Mimo zbliżenia stanowisk związkowców i zarządu spółki, nie doszło do podpisania porozumienia gdyż jego projekt chciał wcześniej przeanalizować resort gospodarki. Tymczasem wicepremier Waldemar Pawlak oświadczył dzisiaj, że rozmowy z górnikami z "Budryka" nie leżą w gestii rządu, ale zarządu spółki. Na kopalni 29 dzień trwa protest. Według komitetu strajkowego, w okupacji na powierzchni bierze udział około 800 górników.