PO szykuje rewolucję w KRUS i podatkach dla rolników

Rząd PO-PSL bierze się za reformę KRUS. Projekty odpowiednich ustaw mają być gotowe do końca czerwca - pisze ?Dziennik"

Ruszyły prace nad zreformowaniem systemu ubezpieczeń KRUS. Jak pisze "Dziennik", powołany do tego celu specjalny zespół spotkał się już dwa razy.

Pierwsza faza reformy zakłada uzależnienie wysokości składek od wielkości gospodarstwa. - Chcemy zlikwidować dotychczasowe patologie, tak by ci, którzy w rzeczywistości nie zajmują się rolnictwem, nie byli w systemie KRUS - powiedział gazecie Zbigniew Chlebowski.

Znacznie większe zmiany czekają rolników w drugim etapie. Składki do KRUS mają zostać uzależnione od ich dochodów. W związku z tym rolnicy będą musieli prowadzić pełną księgowość, co w dalszej perspektywie może wymusi na nich płacenie podatku dochodowego. W drugim etapie rząd chce też wprowadzić składki zdrowotne dla rolników. Ta propozycja spotkała się jednak z wątpliwościami ze strony PSL.

Obecnie składka rolników do KRUS wynosi 258 zł, niezależnie od dochodów i wielkości gospodarstwa. Jak pisze "Dziennik" to system, który z niewielkimi zmianami pozostał od czasów Gierka. Budżet państwa dopłaca do niego nawet 15 mld zł.

Zdaniem "Dziennika" propozycje reform nie dzielą koalicjantów. - Koledzy rozumieją potrzebę zmian - powiedział gazecie Zbigniew Chlebowski.