PKN Orlen nie zgadza się z decyzją UOKiK

PKN Orlen powtórzył, że będzie się odwoływał od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczącej kary 5 i pół miliona złotych nałożonej na płocką spółkę oraz Grupę Lotos. Odwoływać się będzie również gdańska firma.

Według UOKiK dwie największe spółki paliwowe wspólnie ustaliły zakończenie produkcji i sprzedaży benzyny uniwersalnej U-95, przeznaczonej do samochodów wyposażonych w silniki starszej generacji.

Stanowiska Urzędu nie podziela ani Grupa Lotos ani PKN Orlen. W przesłanym IAR oświadczeniu płocka firma stwierdza, że nie miało miejsca porozumienie ograniczające konkurencję. Wyjaśnia, że wyłączną przyczyną zaprzyczyną zaprzestania produkcji benzyny U-95 była nieopłacalność ekonomiczna dalszego produkowania i sprzedawania produktu, na który popyt drastycznie spadł.

PKN Orlen poinformował, że odwoła się od decyzji UOKiK-u do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według spółki do czasu zakończenia postepowania przed tą instytucją nie jest prawnie zobowiązany do zapłacenia kary.