O. Rydzykowi marzy się podbój Ameryki

Uczelnia o. Rydzyka będzie prowadziła studia przez internet dla amerykańskich Polonusów. WSKSiM podpisała porozumienie w tej sprawie z fundacją Western Civilization.

Studia licencjackie na kierunku kulturoznawstwo ruszą w przyszłym roku. Porozumienie z amerykańską Fundacją Zachodniej Cywilizacji zostało podpisane podczas ostatniego pobytu o. Tadeusza Rydzyka i delegacji Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Chicago. Studenci zza oceanu będą się uczyć przy pomocy internetu. Nauka potrwa trzy lata i będzie prowadzona w języku angielskim. Raz w roku podczas wakacji słuchacze spotkają się w Polsce z wykładowcami na zaliczeniu sesji egzaminacyjnej. Jak czytamy na stronie internetowej WSKSiM, absolwenci dostaną dyplom uczelni o. Rydzyka, który będzie ważny w Europie i Stanach Zjednoczonych.

- Studia kosztują tu 25 tys. - 30 tys. i więcej dolarów. Te studia będą iks razy tańsze niż normalne uniwersytety, a równocześnie to już jest wypróbowane - mówił o. Rydzyk na antenie Radia Maryja.

Jak informuje uczelnia, "nauka będzie oparta o kulturę grecką, rzymską, chrześcijańską i polską".

- To są te cztery filary kultury, dzięki czemu my z jednej strony zdobywamy podstawy uniwersalne, które daje kultura grecko-rzymska, podstawy nadprzyrodzone, jakie daje chrześcijaństwo i podstawy rodzime, własne, jakie daje kultura polska. I dopiero wtedy to jest integralny, pełny rozwój człowieka, Polaka - mówił w Radiu Maryja prof. Piotr Jaroszyński. - Ale jak się okazuje również, ze względu na te walory poznawczo-moralne, nie tylko estetyczne kultury polskiej, ona będzie atrakcyjna dla Amerykanów. Znajomość języka angielskiego, która jest bardzo powszechna w świecie, pozwoli nam na wypromowanie polskiej kultury.

Studia ruszą w tym roku. WSKSiM planuje otworzyć swoje biuro w Chicago, gdzie żyje ok. milion Polaków.