Strajk niemieckich maszynistów: dalsze rozmowy

W czwartek mają zostać wznowione rozmowy między Związkiem Zawodowym Niemieckich Maszynistów Kolejowych GDL a zarządem państwowych Kolei Niemieckich na temat układu zbiorowego i podwyżek płac.

Jeśli rozmowy nie przyniosą porozumienia, to 7 stycznia rozpocznie się bezterminowy strajk w ruchu pasażerskim i towarowym.

Szef Związku Maszynistów Manfred Schell mówił wczoraj o "pierwszych postępach", jednak według niego przełomu w negocjacjach na razie nie należy się spodziewać.

Do poważnych rozmów wezwał obie strony minister komunikacji Wolfgang Tiefensee.

Maszyniści domagają się podpisania nowej umowy zbiorowej z przewoźnikiem. Dyrekcja Niemieckich Kolei zaproponowała GDL podpisanie najpierw porozumienia kooperacyjnego, które miałoby obejmować również dwa pozostałe związki zawodowe kolejarzy. GDL odrzucił tę propozycję. Także nową ofertę płacową Niemieckich Kolei - podwyżkę o 8 procent - związek uznał za niewystarczającą. W odpowiedzi dyrekcja Deutsche Bahn wycofała swoje propozycje wobec związkowców.

Zdaniem ekspertów bezterminowy strajk może sparaliżować ruch kolejowy w całych Niemczech, a niemieckiej gospodarce przynieść wielomilionowe straty.

Najdłuższy do tej pory, 62-godzinny protest w połowie listopada kosztował ją 75 milionów euro.