"RZ": Złodzieje sprofanowali grób Kazimierza Górskiego

PRZEGLĄD PRASY. Prawdopodobnie w nocy ze środy na czwartek złodzieje ukradli z grobu Kazimierza Górskiego na Cmentarzu Wojskowym piłkę z brązu - podaje piątkowa "Rzeczpospolita"

- Była jeszcze we wtorek o 10 rano - mówi kierownik Cmentarza Wojskowego Krzysztof Dybalski. - Jej brak zauważyła później ochrona cmentarza. Zginął też znicz z pomnika Powstańców Śląskich i Wielkopolskich. Piłka i znicz wykonane były z brązu, a brąz jest wśród złodziei w cenie. Piłka może zostać sprzedana lub przetopiona na złom.

- Głowę Feliksa Stamma z jego grobu kradziono dwukrotnie i dwa razy ją odzyskiwaliśmy, ale głowy generała Tadeusza Kutrzeby nie udało się odnaleźć. Ostatnia tego rodzaju poważna kradzież przydarzyła się na naszym cmentarzu w sierpniu roku 2000. Zginął wtedy pierwszy znicz z pomnika Powstańców Śląskich i Wielkopolskich - mówi Dybalski. Kazimierz Górski zmarł 23 maja 2006 roku i został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach, razem ze zmarłą rok wcześniej żoną.

Piłka była niewiele mniejsza od takiej, którą rozgrywa się mecze. Mogła ważyć ok. pięciu kilogramów. Kilogram brązu kosztuje w skupie ok. 8 zł.

Przeczytaj cały artykuł na stronie "Rzeczpospolitej"