Wręczono nagrody Polski Produkt Przyszłości

Instytut Odlewnictwa z Krakowa i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zostały laureatami konkursu "Polski Produkt Przyszłości". Przedsięwzięcie ma za zadanie promocję nowoczesnych rozwiązań, które mają szansę zaistnieć na rynku.

Irma Pęciak z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości podkreśliła, że najlepsze pomysły mogą liczyć na promocję nie tylko w naszym kraju. Do konkursu można zgłaszać projekty, które jeszcze nie zostały wprowadzone na rynek.

Nagrodę w kategorii "technologia przyszłości" otrzymała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Jej prezes, Janusz Gaworski, tłumaczył, że pomysł umożliwia umieszczenie kolorowego zdjęcia właściciela karty plastikowej wewnątrz struktury tej karty. Obecnie zdjęcie takie jest nanoszone ne powierzchnię plastiku i przykrywane folią. Według Gaworskiego jest szansa, że nowa technologia zostanie wprowadzona na rynek za rok.Za "wyrób przyszłości" wyróżniono Instytut Odlewnicta z Krakowa. Jego dyrektor, Jerzy Sobczak powiedział, że dzięki budowie aparatury służącej do badania właściwości metali ciekłych i stopów w wysokiej temperaturze będzie możliwa budowa coraz sprawniejszych urządzeń codziennego użytku. Oznacza to, że obudowy telefonów komórkowych, okularów, czy zegarków będą lepszej jakości. Nagrody za "Polski Produkt Przyszłości" wręczono po raz jedenasty.