Autostrada A1 przed świętami!

25-kilometrowy odcinek autostrady A1 - między Gdańskiem a Tczewem - będzie otwarty w sobotę 22 grudnia. Ustalono to na sobotnim spotkaniu ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka (PO), marszałka województwa pomorskiego Jana Kozłowskiego (PO) i szefów firmy Gdańsk Transport Company, która buduje i będzie eksploatować pomorski odcinek autostrady A1.

Cały budowany przez GTC odcinek autostrady A1 - z Gdańska do Grudziądza - będzie otwarty do końca listopada 2008 r. Ale północny, 25-kilometrowy fragment drogi jest już gotowy, trwają tam prace odbiorowe, a tuż po nich na autostradę będą mogły już wjechać auta.

Termin otwarcia pozostawał jednak w ostatnich dniach niejasny, bo GTC nie ma jeszcze gotowego systemu poboru opłat za przejazd tą drogą. Minister Cezary Grabarczyk, zadeklarował zwolnienie kierowców z opłat przez pierwsze dwa miesiące po otwarciu drogi, ale jednocześnie domagał się, by GTC oddało do użytku w pełni skończoną autostradę, czyli wyposażoną także w działający systemem poboru opłat. A to oznacza między innymi to, że w kasach przy szlabanach muszą siedzieć ludzie, gotowi do pobierania myta.

GTC początkowo twierdziło, że to się nie uda i ten system będzie czynny dopiero w styczniu.

Po spotkaniu z ministrem zmienili zdanie. - Spotkanie z ministrem Grabarczykiem było bardzo konstruktywne. Będziemy gotowi do przeprowadzenia odbioru systemu poboru opłat jeszcze w tym tygodniu - powiedział Aleksander Kozłowski, szef rady nadzorczej GTC.

- To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Pomorza, którzy pierwszym odcinkiem autostrady będą mogli jeździć już przed świętami. Bardzo się z tego cieszę - komentuje marszałek Jan Kozłowski.