Grad czyści Chemię

Minister skarbu odwołał wczoraj w trybie nadzwyczajnym radę nadzorczą i zarząd spółki Chemia Polska. Powodem są zmiany w umowach z zarządem, które miały zagwarantować wyższe odprawy odchodzącym prezesom

Stanowiska w radzie nadzorczej stracili Piotr Psikus, Tomasz Szatkowski (b. szef sekretariatu b. wicepremiera Przemysława Gosiewskiego) i Jerzy Gierczak. W ich miejsce powołano na razie troje pracowników resortu skarbu (skarb państwa ma w firmie 46 proc. udziałów).

W trybie pilnym z funkcji prezesa i wiceprezesa zostali odwołani Piotr Łysakowski i Tomasz Wawrzkowicz. Na stanowisko prezesa minister powołał tymczasowo Andrzeja Skarbka. Jego zastępcą został Witold Szczepaniak.

- Zmiany te są spowodowane bardzo poważnymi informacjami o nieprawidłowościach związanych m.in. z prowadzoną polityką właścicielską wobec spółek zależnych i niekorzystnymi zmianami umów z zarządem, których dokonano w ostatnim czasie - podaje w komunikacie resort skarbu. - Nowo powołana rada nadzorcza została zobowiązana do niezwłocznego ogłoszenia konkursu na stanowiska członków zarządu - dodaje ministerstwo.