Terry Pratchett chory na Alzheimera

- Terry Pratchett - autor popularnych powieści fantasy poinformował, że zdiagnozowano u niego rzadką odmianę choroby Alzheimera - informuje CNN. Twórca bestsellerowej serii "Świat Dysku" oświadczył jednak, że zamierza kontynuować pisanie.

59 - letni pisarz, którego książki sprzedano w 45 milionach egzemplarzy i przetłumaczono w 33 językach przyznał, że cierpi na, jak sam określił "niewielki udar".

W oświadczeniu zatytułowanym "Utrudnienie" opublikowanym na stronie internetowej Paula Kidby'ego - ilustratora książek "Świat Dysku" Pratchett przyznał, że zdiagnozowano u niego "bardzo rzadką odmianę rozwijającej się choroby Alzheimera". - Przez jakiś czas nie chciałem tego ogłaszać. Jednak ze względu na zbliżające się konwencje i potrzebę powiadomienia moich wydawców uznałem, że byłoby nie fair trzymać to w tajemnicy - powiedział Pratchett.

"Jeszcze nie umarłem"

Wiadomość poruszyła fanów literatury fantasy na cały świecie. - Nic oprócz tego się nie zmienia. Zamierzam uczestniczyć we wszystkich zapowiedzianych spotkaniach - dodaje. - Szczerze mówiąc, wolałbym , żeby ludzie podeszli do tego z uśmiechem. Myślę, że starczy mi czasu na napisanie jeszcze kilku książek - stwierdził. Pratchett poinformował przy okazji, że obecnie pracuje nad kolejną powieścią zatytułowaną "Naród".

- Chciałbym, aby wszyscy, którzy przeczytają powyższą wiadomość potraktowali ją jako przesłanie "Jeszcze nie umarłem". Kiedyś na pewno umrę, ale jeszcze nie teraz - napisał w podsumowaniu.

"Satyra na współczesność"

Składająca się z 36 części seria powieści Pratchetta "Świat Dysku" zaliczana do gatunku fantasy to satyra na świat współczesny. Autor na swojej stronie internetowej przyznaje, że na początku chciał stworzyć ironiczny portret wielkiego boomu wczesnych lat 80 - tych. Później jego powieści stały się satyrą na cały otaczający go świat.

Pratchett zaczął pisać w 1960 roku jako dziennikarz prowincjonalnej gazety. Za "wkład w rozwój angielskiej literatury" został w 1998 r. odznaczony przez księcia Walii orderu Imperium Brytyjskiego.