Biznes związany z Kościołem jest wart 3-5 mld zł

Pełna parą idzie nie tylko produkcja sutann, hostii, ołtarzy, ale także programów informatycznych do ewidencji wiernych. Można przyjąć, że roczne przychody sakrobiznesu to 3-5 miliardów złotych - czytamy w dzienniku ?Polska?.

W Polsce jest 10 tysięcy parafii, 30 tysięcy księży, 23 tysiące zakonnic i 34 miliony wiernych. Przeciętna parafia przeznacza rocznie na podstawowe remonty i zakup akcesoriów liturgicznych około 200 tys. zł. Już te wydatki zapewniają branży sakralnej obroty rzędu 2 mld zł,

Przyjąć można jednak, że roczne przychody sakrobiznesu sięgają od 3 do 5 mld zł (dla porównania wielki i masowy rynek farmaceutyczny wart jest w Polsce 16 mld zł) - pisze dziennik "Polska". Na branżowych targach Sakroexpo w Kielcach było w tym roku 240 wystawców.

Na "Ciało Chrystusa" polscy księża wydają rocznie około 10 mln zł. Co niedzielę do komunii przystępuje 2 mln Polaków, co oznacza, że w ciągu roku potrzebnych jest 100 mln hostii. W częstochowskim sklepie Temporis, co miesiąc sprzedaje się 300 koszul ze specjalnie skrojonym kołnierzykiem, który pasuje do koloratki - po 50 złotych za sztukę.

Z kolei Grzegorz Łuczyński z Łodzi jest jednym z dziesięciu zarejestrowanych w Polsce producentów sutann. Zamówienia przyjmuje nie tylko od 550 księży z tutejszej archidiecezji, ale i spoza niej. Miesięcznie szyje 10 sutann po 600 zł za sztukę - czytamy w dzienniku Polska"

Istnieje nawet "klerykalna" firma informatyczna Ecclesia Software, która produkuje m.in. Parafia Ewid, Ewidencja Zakon czy FK Zakon mają pomóc w prowadzeniu księgowości i ewidencji wiernych.