Sikorski: Fotyga oskarżyła mnie o zdradę narodową

Anna Fotyga oskarżyła mnie o zdradę narodową - powiedział w Radiu ZET szef MSZ Radosław Sikorski, pytany o współpracę jego resortu z Pałacem Prezydenckim i Fotygą. Zapowiedział też, że będą prowadzone rozmowy nt. włączenia się Polski do projektu Gazociągu Północnego

- Racjonalne decyzje można podjąć dopiero na podstawie pełnej informacji i my się tych pełnych informacji nie boimy - powiedział Sikorski w Radiu ZET. - Muszą o tym porozmawiać ministrowie gospodarki i pełnomocnik do spraw bezpieczeństwa energetycznego. Ale wydaje mi się, że w tej sprawie, tak jak w innych, warto wysłuchać propozycji sąsiada. To nie znaczy, że musimy je akceptować, ale warto je dobrze poznać - ocenił minister.

- Pani minister oskarżyła mnie o mówienie zgodnie z retoryką rosyjską, o uleganie wpływom międzynarodowego biznesu i parę jeszcze innych rzeczy sumujących się też chyba na zdradę narodową. I to w pierwszych godzinach swojego urzędowania - powiedział Sikorski. - Myślę więc, że tutaj doza wstrzemięźliwości, do której będę namawiał panią minister, jest pożądana - dodał.

"Będę gościem Pałacu tak często, jak prezydent sobie zażyczy"

Minister spraw zagranicznych odniósł się w ten sposób do wypowiedzi szefowej Kancelarii Prezedenta w poniedziałkowej "Kropce nad i". Fotyga powiedziała wtedy, że Sikorski, przyznając, że powinniśmy rozmawiać z Rosją ws. tarczy, "wpisuje się w retorykę rosyjską". - Należałoby się zastanowić, czy pan minister Sikorski jest stały w poglądach - dodała, podkreślając, że w czasie swego urzędowania w rządzie PiS-u Sikorski miał inne poglądy.

Na pytanie, kiedy spotka się z minister Fotygą, Sikorski odpowiedział, że będzie gościem Pałacu Prezydenckiego "tak często, jak pan prezydent sobie tego życzy."