Zdrożeją papierosy

Resort finansów ujawnił projekt rozporządzenia o podwyżkach akcyzy na papierosy. W przyszłym roku wzrośnie ona o 23 proc. Za paczkę papierosów - zależnie od marki - zapłacimy więc od 15 do 17 proc. więcej. To mniej więcej złotówka

Podwyżki nie nastąpią od razu, bo firmy tytoniowe z reguły robią zapasy papierosów opodatkowanych starą stawką akcyzy. Dopiero gdy te się skończą, sprzedają nowe, już droższe.

Coroczna podwyżka akcyzy to skutek naszego wstąpienia do Unii. Minimalna stawka tego podatku wynosi w UE 64 euro na tysiąc sztuk papierosów. Wprawdzie nasz kraj wynegocjował okres przejściowy, ale kończy się on właśnie w 2008 r.

Resort finansów szacuje, że podwyżka akcyzy przyniesie budżetowi ok. 2,3 mld zł. W uzasadnieniu projektu rozporządzenia pisze przy tym, że zdrowie podatników jest ważniejsze niż przychody budżetu: "Rosnące ceny papierosów, determinując ich dostępność dla konsumentów, stanowią jednocześnie istotny czynnik zachęcający do ograniczenia ich używania lub całkowitej rezygnacji z palenia, przyczyniając się do zawężenia kręgu palaczy, co z kolei sprzyja wypełnieniu celów zdrowotnych polityki rządu".